Twitter Kuşu: Mavi Dağ Kuşu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Türkiye'nin Twitter'ı engelleme (banlama) konusunda 1 numara olduğunu biliyor muydunuz? Twitter'a 2016 senesi boyunca Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, polisi, vb. kurumlarından 1781 tweet kaldırma talebi geldi. Mahkeme kararıyla tweetlerin kaldırılmasıyla ise 712 talep gönderildi. Türkiye Cumhuriyeti, 14953 Twitter hesabının kapatılmasıyla ilgili Twitter'a başvuruda bulundu. 

Bizden hemen sonra 1599 devlet talebi ve sadece 2 mahkeme talebiyle Rusya geliyor. Rusya'nın kapatılmasını talep ettiği hesap sayısı 1698. Rusya'dan sonra 466 genel talep ve 0 mahkeme kararıyla Fransa, 168 genel talep ve 6 mahkeme talebiyle İngiltere, 98 genel talep ve 2 mahkeme talebiyle ABD geliyor. Twitter, Türkiye'den gelen taleplerin %23'üne uyarak bu içerikleri kaldırdı. Rusya'dan gelen taleplerin %12'sine, İngiltere'den gelen taleplerin %3'üne, ABD'den gelen taleplerinse %0'ına uyuldu. 

Dünyanın en yoğun olarak kullanılan mikroblog sitesi olan ve birçok çevrede rahatsızlık uyandıracak kadar özgürlüğü pekiştiren Twitter'ın logosunun hikayesi de oldukça ilginç. Aslen NBA takımlarından Boston Celtics'in efsanevi basketbolcusu Larry Bird'e ("Bird" İngilizcede "kuş" demektir) ithafen logo "Larry the Bird" (Kuş Larry) olarak isimlendirilmiştir. Uzun bir süredir bu şekilde açıklanan logo, 5 Haziran 2012'de yeniden tasarlanarak ufak detaylar değiştirilmiştir. Tasarımcı Douglas Bowman'a göre yeni logo, Mavi Dağ Kuşu'nu andıracak şekilde geliştirilmiştir.

Fotoğrafta görüşen Mavi Dağ Kuşu Sialia currucoides olarak isimlendirilir. Orta büyüklükte, 30 gram civarında bir kütleye sahip olan, 16-20 santimetre arasında değişebilen bir kuş türüdür. Yetişkin dişilerin renkleri daha solgundur ve maviden farklı renkler alabilir; ancak erkekler, dişilerini bu parlak mavi renklerle etkileyebilecek şekilde evrimleşmiştir. Dişilerin renkleri de bahar için yenilendiğinde boğaz ve göğüs bölgesinde turuncu olmaktadır.

Türü tüm Kuzey Amerika'da; ancak özellikle Alaska gibi serin kuzeybatı coğrafyasında görmek mümkündür. Bu şekilde uzak bölgelerde yaşayıp üremeleri sayesinde diğer kuşlarla olan rekabeti büyük ölçüde düşürmeyi başarak evrimsel avantaj sağlamışlardır. Mavi Dağ Kuşları tek eşli kuşlardır; dolayısıyla birden fazla bireyle çiftleşmezler. Dişiler, döllenme sonrası bir seferde 4-5 yumurta bırakırlar. Yavrular, 14 günlük bir kuluçka süresinin ardından çıplak ve korunmasız olarak doğarlar; doğumdan 21 gün kadar sonra da yuvayı terk ederler. Bu süreçte dişiler de, erkekler de yuvayı sert ve kızgın bir şekilde savunurlar.

Bu kadar küçük bir kuşun sembolik çiziminin bile, yeri geldiğinde koca koca ülkelerin başındaki insanlarda yoğun bir korkuya neden olabilmesi, vahşi doğada her zaman büyüğün küçüğü yemeyebileceğini gösteriyor. Dolayısıyla doğal seçilimi "büyük küçüğü yer" olarak değil, "daha adaptif olan, daha az adaptif olanı eler" şeklinde anlamak ve algılamak gerekiyor. Hayatta kalmayı başarabilenler, sadece bulunduğu ortama en fazla adapte olabilenlerdir. Doğada ve hayatta, değişime adapte olamayanlar ve doğal yaşama karşı gelmeye cüret edenlerse yok olmaya mahkumdur.

Bizden söylemesi...

Kaynaklar ve İleri Okuma: 

  1. Twitter Removal Requests
  2. Business Insider
  3. Telegraph
  4. Wikipedia

Hayvan Davranışlarına Dair Kısa Bilgiler: Etolojide Son Gelişmeler (Mart 2014)

Bilim İnsanlarının ''Dalya'' Olarak Nitelediği Yeni Fosil Yatağı Bulundu!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim