Titreşen örümcek (Anyphaena accentuata)

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Ağzın önündeki bir çift kısa uzantı, pedipalp isimli duyu organları.
Ağzın önündeki bir çift kısa uzantı, pedipalp isimli duyu organları.
Meltem Çetin Sever

Gözlem Bilgileri

İngilitere/Derby'de gözlemlediğimiz İngilizce adı buzzing spider olan, titreşen örümcek (Anyphaena accentuata) örümcek türü.

Tanım ve Genel Bilgiler

Renkleri sarı ve kahverengi renklerinin tonlarından oluşur. Yetişkin dişilerin büyüklüğü 5 ile 9 mm, erkeklerin ise 4 ile 7 mm arasında değişir. 

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Bu örümcek, eklembacaklılar şubesinin örümceğimsiler (Arachnida) sınıfının örümcekler (Araneae) takımına ait Anyphaenidae ailesindeki Anyphaena accentuata türüdür. Anyphaenidae ailesi, anyphaenid hayalet örümcekler veya anyphaenid kese örümcekleri olarak bilinir. Gerçek kese örümcekleri olarak bilinen Clubionidae ailesi ile karıştırılmaması için bu isim verilmiştir.

Örümceklerin evrimi en az 380 milyon yıldır devam etmektedir, çünkü ilk örümcekler yengeç benzeri Chelicerate atalarından evrimleşmiştir.  Örümcek evrimindeki büyük gelişme, ipek salgısını üreten organının gelişimidir.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Avrupa’nın genelinde rastlanmaktadır ama özellikle İngiltere'nin güneyinde yaygın olarak bulunmaktadır. Bu tür genellikle ormanlık ve çalılık bölgelerde yaşar. 

Davranış ve Etoloji

Bu türün erkekleri çiftleşme sırasında ya da dişileri kendilerine çekebilmek için karınlarını yapraklara dayayarak titreştirip vızıltı gibi, insanlar tarafından da duyulabilen sesler çıkarılırlar. İngilizce’de ‘buzzing spider’ denilmesinin sebebi budur. 

Diyet ve Metabolizma

Diğer böcekler ve ufak eklembacaklılar ile beslenirler.

Etimoloji

Tür adı olan Anyphaena accentuata 1802 yılında Fransız bilim insanı, böcek ve örümcek bilimcisi olan Charles Athanase Walckenaer tarafından adlandırılmıştır

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Arachno Photo. Anyphaena accentuata. (2018, Temmuz 22). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2018. Alındığı Yer: Arachno Photo
  • European Society of Arachnology. The buzzing spider. (2018, Temmuz 22). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2018. Alındığı Yer: European Society of Arachnology
  • eurospiders.com. Anyphaena accentuata. (2018, Temmuz 22). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2018. Alındığı Yer: eurospiders.com
  • Spider and Harvestman Recording Scheme website. Summary for Anyphaena accentuata (Araneae). (2018, Temmuz 22). Alındığı Tarih: 22 Temmuz 2018. Alındığı Yer: Spider and Harvestman Recording Scheme website

Haçlı bahçe örümceği (Araneus diadematus)

Primatlar (Primates)

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Konuyla Alakalı İçerikler
  • Anasayfa
  • Gece Modu

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim