Tıp ile Ölümün Savaşı...

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu, bir hastanenin duvarında bulunan bir sanat eseri... "Tıp" (ve dolayısıyla "bilim") ile "ölüm" arasındaki mücadeleyi sembolik anlatıyor. Tıp, ölüme adeta "Bugün olmaz, ölüm!" demektedir. 

Tıp tarihi ile ilgilenenler hemen fark edecektir: eserde gösterilen asa hatalıdır. Bu ne yazık ki çok sık yapılan bir hata. Normalde tıbbın "resmi" sembolü Asclepius'un Asası'dır. Yunan Tanrısı Asclepius, tek bir yılanın dolandığı asasıyla iyileştirmeyi ve tıbbı sembolize eder. Öte yandan burada gösterilen çift yılan sarılı, tepesinde kanatlar olan asa Tanrı Hermes'in kullandığı, caduceus isimli asadır. Tıp ile hiçbir alakası yoktur. Ne yazık ki, ABD Kara Ordusu Tıp Birliği'nden Frederick Reynolds'un (veya John Hoff'un, hangisi olduğu kesin değil) 1902 senesindeki yoğun ısrarları nedeniyle bu hatalı sembol ordu sıhhiyesi üzerinden tıp dünyasına girmiş ve yayılmıştır. 

Yapılan bir araştırma, ABD'deki tüm profesyonel tıp birliklerinin %62'sinin doğru asayı sembol olarak kullandığını göstermektedir. Ancak aynı araştırmada, özel hastanelerin %76'sının hatalı bir şekilde Hermes'in asasını sembol olarak kullandıklarını da göstermektedir. Bunun en muhtemel sebebi özel hastanelerin "bilimsel/tarihsel doğruluk" yerine "görsel çekicilik" peşinde koşmalarıdır.

 

Kaynak: imgur

ABD'nin Uzay Yolculukları: NASA'nın İnsanlı Uçuşlarının Kronolojisi

Spor Sonrası Kas Ağrılarından Korkmalı Mıyız? Egzersiz ve Spordan Sonra Kaslarınız Neden Ağrıyor?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim