Termoslar Nasıl Çalışır?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Öğle yemeğinizi okulda mı yiyorsunuz? Veya evden yemek getirmeyi mi tercih ediyorsunuz? Eğer yemeğinizi kendiniz getirmeyi seviyorsanız, sıcak şeyleri sıcak ve soğuk şeyleri soğuk tutmanın zor olduğunu fark etmişsinizdir. Tabii bu aletlerden bir tanesine sahip olmadığınız sürece. Neden bahsediyoruz? Tabii ki termostan! Ve bu bir sihir olmalı, öyle değil mi? 

Peki termoslar hem sıcak şeyleri sıcak hem de soğuk şeyleri nasıl soğuk tutar? Aslında hepsinin bilim olduğuna inanır mıydınız? Evet, doğru! Eğer termos kullandıysanız muhtemelen bilirsiniz, sabahleyin termosa sıcak bir çorba doldurduğunuzda, öğleyin sıcak çorba içebilirsiniz. Aynı şekilde, soğuk bir içecek doldurursanız, birkaç saat sonra içeceğiniz hâlâ soğuk olacaktır. Termostaki bilimsel sır hava boşluğudur, yani havanın olmamasıdır.

Termos, içinde çift duvarlı bir kap bulunan şişedir. Üretim esnasında iki duvar arasındaki hava emilerek bir vakum oluşturulur. Termos sıcak şeyleri sıcak tutmak için ısının kaçmasını önler. Isı, hava üzerinden taşınabilir. Isının kaçmasını önlemek için yalıtım yapmalısınız. En uygun yalıtıcı vakumdur, çünkü içinde hava yoktur. Eğer ısıyı aktaracak hava yoksa o zaman ısı olduğu yerde kalır. Bir termos soğuk şeyleri de aynı şekilde soğuk tutar. Sıcak şeyleri sıcak tutan vakum, soğuk şeyleri de soğuk tutar. 

 

Kaynak: Wonderopolis

Stres Altındayken Neden Sağlıklı Düşünemeyiz?

Gerçek Felsefe

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder