Paylaşım Yap

Tekrar Paylaşımlar ve Yazılarımızda Lafı Dolandırmamız: Herkesi Aynı Anda Memnun Etmemiz Neden İmkansız?

Tekrar Paylaşımlar ve Yazılarımızda Lafı Dolandırmamız: Herkesi Aynı Anda Memnun Etmemiz Neden İmkansız?
9 dakika
1,203

Evrim Ağacı olarak Türkiye için "balta girmemiş orman" olarak görebileceğimiz bir saha olan "modern bilim" alanında, son derece meşgul bir gündem içerisinde, yenilikçi atılımlar çerçevesinde halkımıza bilimin en güncel ve anlaşılır halini aktarmaya çalışıyoruz. Lütfen biliniz ki bu, hiç de kolay bir iş değil. 2016 itibariyle yarım milyona yakın okurumuzun her birinin kendince dünyaları, kendince beklentileri, kendince istek ve arzuları bulunuyor. Birçok büyük internet oluşumu ve reel oluşum bunun farkında olsa da, birçoğu okurlarının beklentilerini görmezden gelip, paylaşım ve içeriklerine gelen yorumları görmezden gelme yoluna gidiyor. Biz ise, her birini, istisnasız olarak, tek tek okuyoruz. Elbette hepsine tek tek cevap yazmamız imkansız; gün içerisinde kimi zaman yüzlerce yorum, binlerce paylaşım, onlarca e-posta alıyoruz. Ancak her birini okuyoruz ve hatta bazılarını arşivliyoruz.

Bu minik arşiv içerisinde okur-yazar etkileşimlerine dair ilginç bir şablon ortaya çıkmaya başladı: Okurlarımızın Evrim Ağacı'ndan talepleri çoğu zaman birbiriyle çelişiyor ve dolayısıyla herkesi eşit ve eş zamanlı olarak tatmin etmeyi imkansız kılıyor. Bunlardan birkaçını kısaca özetlemek istiyoruz.

Öncelikle, muhtemelen yorumlarımız arasında denk gelmişsinizdir, "Bunu daha önceden paylaşmıştınız." ya da "Sanki bu daha önceden paylaşılmış mıydı?" ya da "Yeter artık paylaşmayın bunu." şeklindeki yorumları. Bu yorumlar arasındaki farklılık bile, konuyla ilgili bazı noktaları ele veriyor. Ancak Yayın Politikalarımız dahilinde sitemizden hazırladığımız içerikleri Facebook sayfamızda yayınlıyoruz. Evrim Ağacı, Kasım 2016 itibariyle Facebook üzerinden günde 16 paylaşım yapıyor. Bunlardan 8 tanesi doğrudan fotoğraf/video yükleme şeklinde oluyor, diğer 8 tanesi ise sitemize gönderilen bağlantılar şeklinde oluyor. Bunun sebebi, Facebook'un dış bağlantıları büyük oranda "kırıyor" olması - ki asıl konumuz da bu. Ancak sadece dış bağlantıları değil, kendi üzerinden yapılan paylaşımları da büyük oranda engelliyor.

Bu ne demek? Facebook'ta "Erişim" (İng: Reach) denen bir olgu var. Bir paylaşımın kaç Facebook kullanıcısına eriştiğinin bir ölçütü. Normalde, eğer ki 5.000 takipçiniz varsa, bir içeriğin en az 5.000 kişiye ulaşmasını beklersiniz, öyle değil mi? Çünkü takipçiler bir sayfayı beğenmiştir ve yapılan paylaşımları görmek istersiniz, beklenti budur. Tabii siz bu paylaşımları paylaştıkça daha da fazla kişiye ulaşabilir, dolayısıyla "en az" 5.000 kişiye ulaşmasını beklersiniz. Kimse paylaşmazsa 5.000 kişi de olur, herkes paylaşırsa, bu kişilerin arkadaş durumuna göre yüz binlerce kişiye bile ulaşabilir.

Peki gerçekte olan bu mu? Hayır! Evrim Ağacı'nın sıradan bir içeriği, ortalamada 18.000 kişi civarına ulaşmaktadır. Ancak sayfamızda yarım milyona yakın okur bulunmaktadır! Bu ne demektir? Facebook, paylaştığımız bir şeyi okurlarımızın sadece %1-2'sine ulaştırmaktadır; onların yaptığı paylaşımlarla da içeriğimiz bir miktar daha fazla kişiye ulaşmaktadır; ancak sayı ortalamada toplam okur sayımızın %3.6'sını geçmemektedir. 

Bu ne anlama geliyor? Bizim bir gün öncesinden 6 ila 12 saat arasında bir süre harcayarak hazırladığımız içeriklerimizin önemli bir bölümü okurlarımızın sadece %1-2'sine ulaşabilmektedir! Bunun ne kadar moral bozucu olduğunu anlayabilirsiniz. İşte tam olarak bu nedenle içeriklerimizi, 3, 4, 5 kimi zaman 6-7 defa, aralarına birkaç gün-ay koyarak tekrar paylaşmaktayız. Eğer ki şanssızsanız, söz konusu içeriğe birden fazla defa denk gelebilirsiniz. Ancak bilin ki bu tekrar paylaşımların en önemli amacı, görmeyen %98 civarındaki okurumuzun içeriklere erişebilmesi umududur. Ayrıca bilin ki biz bazı içerikleri 6-7 defa paylaşıyoruz, siz belki 2-3 defa görüyorsunuz - ki bu, söz konusu problemi bir başka açıdan gösteriyor: O tekrar paylaşımların yarısını bile görmüyorsunuz çoğu zaman!

Bunu çözmenin yolu her bir okurumuzun Facebook'taki "Beğen" tuşu yanındaki "Takiptesin" tuşu üzerine farelerini getirip "Önce Gör" seçeneğini işaretlemesi. Eğer bunu yaparsanız, her bir içeriğimizi paylaştığımız anda görebilirsiniz. Yeterli sayıda okurumuz bunu yaparsa, biz de tekrar tekrar aynı içerikleri paylaşmak zorunda kalmayız. Bizim şu anda 5.000'den fazla içeriği bünyesinde barındıran dev bir arşivimiz var ve her gün bu arşiv büyüyor. Dolayısıyla aslında paylaşacak içerik çok... Ancak erişim aşırı kısıtlı olduğu için, bazı içeriklere tekrar denk gelebiliyorsunuz.

Komik bir diğer gerçekten de bahsedelim: Bu sorunun bir diğer "çözüm"ü olarak, Facebook'a günde 250-300 TL vererek reklam alabiliyorsunuz. Tek bir paylaşım için bu! Bunu yapacak olsanız bile, Facebook'un garanti ettiği erişim oranı 40.000-200.000 arasında oluyor! Yani o kadar saat harcayıp tek bir paylaşım hazırlayıp, üzerine 250-300 TL versek bile okurlarımızın %50'sine bile erişim garantisi alamıyoruz! En iyi ihtimalle bile! En kötü ihtimalle, o kadar para harcayıp sadece %8'ine ulaşabiliyoruz! Bu saçma sistem içerisinde bir paylaşımı 2-3 defa görüyorsanız, lütfen bizi mazur görün ve Facebook'u suçlayın. Eğer ki Evrim Ağacı olarak bize bu reklamlarımız için maddi destekte bulunmak isterseniz, buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu arada, şunu da söyleyelim: Gün içerisindeki içeriklerimizin kimi zaman 2-3 tanesi, kimi zaman 8-9 tanesi tekrar paylaşım oluyor. Geri kalanını sıfırdan hazırlıyoruz, yeni içerikler sunuyoruz. Eskiden gün içerisinde 18 içerik yayınlıyorduk ve bunların istisnasız hepsi yeni içerik oluyordu. Ancak günlük yaşantılarımızın daha yoğun olması, doktora, kitap, iş, vs. derken bu işler de aksıyor elbette. O nedenle sayıyı birazcık azaltıp, tekrar paylaşımlara biraz daha fazla yer vermeye başladık. Eğer ki günlük işlerimiz birazcık azalırsa, eski sisteme dönebilir veya yaklaşabiliriz.

İşin bu yazımızın başlığıyla ilgili bir diğer komik tarafı daha var: O kadar tekrar paylaşım yapmamıza rağmen, kimi okurumuz bu tekrar paylaşımların hiçbirini görmüyor! Bu da, Facebook'un yayın politikasının durumunun vahametini gösteriyor. Bir örnek:

Yani onca "Yeter, tekrar paylaşım yapmayın." arasında, "Tekrar paylaşımlar yapın." diyen okurlarımız bile var! Bu tezat, herkesi mutlu etmenin imkansızlığına güzel bir örnek.

Neyse, lafı çok uzattık. Birkaç diğer örnek verip bitirelim. Bir diğer tezat, içeriklerimizde yer verdiğimiz konularda karşımıza çıkıyor. Kimi daha fazla biyoloji-temelli bilim isterken, kimi daha fazla fizik-temelli bilim istiyor. Örneğin aşağıdaki iki yorum, tek bir paylaşımımız (ki yorumların paylaşımla hiç alakası yok) altına arka arkaya gelen 2 yorum olması bakımından da çok hoş bir tesadüf teşkil ediyor:

Bir diğer konu da paylaşımlarımızı nasıl yaptığımız noktasında ortaya çıkıyor... Kimi okurumuz yazılarımızın çok uzun olduğunu, Facebook'ta kısa bir özet verip asıl yazı için siteye yönlendirmemiz gerektiğini söylüyor. Kimisi, Facebook üzerinden tüm yazıyı paylaştığımız için teşekkür ediyor ve diğer sayfalarda bunun yapılmamasının ne kadar kötü olduğunu söylüyor. Kimisi yazılarımızda konuyu çok dolandırdığımızı ve doğrudan cevabı vermediğimizi söylüyor.

Bilin ki bunun çok çok çok iyi bir nedeni var: bir konuyu anlatırken diğer konulara da yer verip, birçok bilgiyi harmanlayarak aktarabilmek... Yani biz bir şeyi anlatırken, aslında o konuyla ilişkili birçok diğer konuyu da anlatmayı hedefliyoruz. Çünkü burada amacımız, bir başlık altındaki soruya doğrudan doğruya cevap vermek, ansiklopedik veri oluşturmak değil. Eğer ansiklopedik bilgi arıyorsanız, Vikipedi'ye bakınız. Evrim Ağacı olarak yaratmaya çalıştığımız arşivin olayı "eğitim" vermek, "ders niteliğinde içerikler" hazırlamak. Yoksa en kolayı "Soru: Şu, Cevap: Bu" şeklinde içerik hazırlamak. Ki, buna hitap eden içeriklerimiz de var, Soru-Cevap kısmında sitemizin!

Evrim Ağacı'nın olayı her zaman detaylı ve anlaşılır anlatım oldu. "Armut piş, ağzıma düş." cevap bekliyorsanız, çok açık söylüyoruz, yanlış yerdesiniz. Bizim yazılarımız her zaman uzun ve detaylı olacak. Okuyamıyorsanız, o ne yazık ki bizim sorunumuz değil. Neyse... Kimi okurumuzsa diyor ki: "Yazılarda biraz daha detaya yer verseniz, daha kapsamlı ve farklı açılardan analiz etseniz çok daha öğretici olur." Kimi okurumuz başlıklarımızın siteye çekmek için "clickbait" şeklinde olduğunu iddia ediyor (ki bu, tamamen yanıltıcı bir iddia - Evrim Ağacı olarak buna çok ama çok dikkat ediyoruz). Kimisi ise şunu diyor:

Kimi görsellerimizin harika ve çok çekici olduğunu söylüyor, bu konuda sıklıkla tebrik alıyoruz. Bu, bizim gerçekten önem verdiğimiz bir konu. Görsel olarak zengin ve tatmin edici olmaya çalışıyoruz. Lakin her zaman bu standardı tutturmak zor, çünkü bazı konular çok soyut. Dolayısıyla kimi zaman bu tip eleştiriler alabiliyoruz:

Görülebileceği gibi hiçbir şekilde herkesi tatmin etmemiz mümkün değil. Ki, yine, Evrim Ağacı'nın farkı birazcık bu noktada ortaya çıkıyor. Biz, 2011'de sayfamızı ilk defa açtığımızda ne yapıyorsak, şimdi de aynısını yapıyoruz: Bildiğimizi, en iyi bildiğimiz şekliyle anlatıyoruz. Eğer ki bunu beğenmiyorsanız, anlatıcıyı değiştirmeye çalışmak yerine, kendinizi değiştirebilir ya da yeni bir anlatıcı arayabilirsiniz. Ancak Evrim Ağacı her neyse, o olarak kalacaktır.

Bu yazıyı yazarak, ilerleyen dönemde gelen eleştirilere kaynak olarak sunabileceğimiz bir içerik olmasını hedefledik. Ancak bir rica/tavsiye ile bitirmemize izin verin: Evrim Ağacı'nın geneline yönelik bir eleştiri yapacaksanız, sadece tek bir paylaşıma odaklanmadığınızdan emin olun lütfen. Çoğu zaman sıkıntı buradan kaynaklanıyor. Bir içeriği beğenmeyen kişi, bin içeriği yakacak kadar genelgeçer argümanlarla saldırıyor. Bu çok rahatsız edici ve can yakıcı, cidden gerek yok. En azından o gün içerisindeki 16 civarı paylaşıma bir göz atın, gerçekten "sürekli öyle" mi yapıyoruz, yoksa tekil bir vaka mı? Çünkü unutmayın, günlük paylaşımlarımızın ezici bir çoğunluğunu zaten görmüyorsunuz Facebook yüzünden! Hatta çoğu zaman 1 günlük içerik de genelgeçer eleştiri için yeterli değil; en azından 1 ay, 3 ay, 6 ay veya 1 yıllık içeriklere bakmak, daha doğru bir yorum geliştirmenizi sağlayacaktır. Evrim Ağacı'nın tüm paylaşımlarını bir dizi olarak görmek için: https://www.facebook.com/pg/evrimagaci/posts/

Herkesi tatmin etmemizin mümkün olmadığını biz çok iyi biliyoruz. Hiçbir zaman böyle bir vaadimiz zaten olmadı, hiçbir zaman da olmayacak. Ancak rica ediyoruz, siz de bunun farkında olun ve "kolay eleştiri" yöntemini seçmek yerine, birazcık daha bizimle ortaklaşa çalışmaya çalışın. Çok daha başarılı sonuçlar alacağınızı garanti edebiliriz. 

Ne olursa olsun, Evrim Ağacı'na yaptığınız katkılardan ötürü çok ama çok teşekkürler. Her bir yorumun okunduğunu, her birinin değerlendirildiğini ve gerekli görülen her şeyin uygulandığını garanti edebiliriz.

En içten saygılarımızla,

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
2
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 31/03/2023 06:15:43 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4726

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Keşfet
Akış
İçerikler
Sosyal
Gündem
Amerika Birleşik Devletleri
Doktor
Sanat
Tümör
Çağ
Göz
Kuyruk
Hasta
Biyocoğrafya
Makine
Yaşam
Evrim Ağacı Duyurusu
İmmünoloji
Çevre
Yapay Zeka
Beslenme Davranışları
Hamile
Kadın
Doğal Seçilim
Yemek
İnsanlar
Neandertal
Bağırsak
Radyasyon
Fotosentez
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı. Tekrar Paylaşımlar ve Yazılarımızda Lafı Dolandırmamız: Herkesi Aynı Anda Memnun Etmemiz Neden İmkansız?. (26 Kasım 2016). Alındığı Tarih: 31 Mart 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/4726
Ağacı, E. (2016, November 26). Tekrar Paylaşımlar ve Yazılarımızda Lafı Dolandırmamız: Herkesi Aynı Anda Memnun Etmemiz Neden İmkansız?. Evrim Ağacı. Retrieved March 31, 2023. from https://evrimagaci.org/s/4726
E. Ağacı. “Tekrar Paylaşımlar ve Yazılarımızda Lafı Dolandırmamız: Herkesi Aynı Anda Memnun Etmemiz Neden İmkansız?.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, 26 Nov. 2016, https://evrimagaci.org/s/4726.
Ağacı, Evrim. “Tekrar Paylaşımlar ve Yazılarımızda Lafı Dolandırmamız: Herkesi Aynı Anda Memnun Etmemiz Neden İmkansız?.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, November 26, 2016. https://evrimagaci.org/s/4726.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Kural İhlali Seç
Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Kural İhlali Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.