Taro (Gölevez)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Taro, Yılanyastığıgiller olarak da bilinen Araceae ailesinden bitkilerin yenilebilir olan yumru ve tüberlerinin genel adıdır. Bu ailenin en meşhuru ve en çok üretilip tüketileni ise Colocasia esculenta türüdür, yani gölevez bitkisidir.

Bu bitki daha çok Güney Hindistan ve Güney Doğu Asya'da bulunur. Tropik bir bitkidir ve hem kökleri, hem de nişastalı koçanları ve yaprakları yenilebilir. Türümüzün ilk ekip biçmeye başladığı bitki türlerinden birisidir.

2009 yılı itibariyle Dünya'da her yıl 11.3 milyon ton taro üretimi yapılmaktadır ve üretimde lider olan ülke 4.4 milyon ton ile Nijerya'dır.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta, bu bitkinin pişirilmeden önceki, ham halinin toksik olmasıdır. Bitki içerisinde kalsiyum oksalat kristalleri bulunur. Bu kristaller, yüksek sıcaklıkta ve özellikle de kabartma tozu ile pişirildiğinde etkisiz hale gelirler. Bir diğer yöntem de, soğuk suda bir gün boyunca bekletmektir. Eğer ki yapılmazsa, kalsiyum oksalat vücutta hızla birikerek böbreklerde taş üretimine neden olur. Bunu önlemek için yapılan bir diğer öneri de, taro ile birlikte süt ve süt ürünleri tüketmektir.

Ülkemizde taro, gölevez adıyla Mersin ve Antalya'da üretilmektedir. Genellikle salça ile karıştırılıp, etli ve bezelyeli yemekler içerisinde pişirilir.

 

Kaynak: Wikipedia

Albino Sincap

Epigenetiğin Gücü: Fareler Yavrularını ve Torunlarını Spermleriyle Uyarabiliyorlar!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder