Steroidler, Koronavirüs Tedavisinde Neden Kullanılmamalıdır?

Uzmanlar, Yeni Koronavirüs Salgınının Tedavisinde Steroidlerden Uzak Durulmasını Öneriyor!

Gece Modu

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Science Daily isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

The Lancet adlı bilimsel bir tıp dergisinde yayınlanan ve SARS enfeksiyonu gibi daha önceki salgınlardan elde edilen kanıtlara dayanan bir makalede, steroid ilaçların hastalara az da olsa bir fayda sağladığı ancak bu tip ilaçların faydalarından daha fazla zararları olabileceği belirtildi.

Steroidler, doktorlar tarafından sık sık akciğerlerdeki inflamasyonu azaltmak için kullanır. Steroidlerin kullanıldığı hastalıklar arasında astım gibi diğer inflamatuar hastalıklar da bulunuyor. Yeni koronovirüs de akciğerlerde inflamasyona sebep oluyor. Akciğer inflamasyonu daha önceki SARS ve MERS salgınlarında da gözlemlenmişti.

Ancak steroidler immün (bağışıklık) sisteminin virüslerle ve hayatı tehdit edebilecek hastalıkların gelişmesine neden olabilecek enfeksiyonlarla savaşma gücünün zayıflamasına da neden olmaktadır. Bu yüzden uzmanlar her şeyi göz önünde bulundurarak, steroid ilaçların kullanımının belirgin zararları olabileceğini söylüyorlar.

Geçmişe yönelik yapılan bir çalışmada MERS enfeksiyonu yüzünden kritik derecede hasta olan ve steroid kullanan hastaların yaklaşık yarısında solunum desteği, kan basıncını yükselten ilaçlar ve çeşitli diyaliz tipleri gibi yardımcı tedavilere ihtiyaç duyulmuştur. Diğer bir çalışmada ise SARS salgınından etkilenen ve steroid kullanan hastalarda, enfeksiyon geçtikten 3 hafta sonra bile SARS salgınına neden olan virüse rastlanmıştır.

Steroidlerin Kullanımı, Deneysel Olarak Gösterilmeli!

Makalenin baş yazarı ve Edinburg Üniversitesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde Akademik Danışmanlık yapan Dr. J. Kenneth Baillie şöyle dedi;

Şu anda sürmekte olan koronavirüs salgınında klinisyenler enfekte olmuş kişileri nasıl tedavi edeceklerine dair bazı zor kararlarla yüzleşmişlerdir. Ulaşılabilir kanıtlara dikkatlice baktıktan sonra, biz bu yeni virüs yüzünden oluşan akciğer hasarlarına yönelik tedavide steroid kullanılmamasını önermekteyiz. Eğer steroidler kullanılırsa, bu bir klinik deneyin parçası olmalıdır. Böylece biz de steroidlerin hastalara yardım mı ettiğini, zarar mı verdiğini bulabiliriz.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 4
 • Tebrikler! 8
 • Bilim Budur! 8
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 4
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/04/2020 18:30:15 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8358

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Büyük düşler hayal edin. Ufak düşlerin büyüsü yok.”
Dottie Boreyko
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder