Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ayşe Gül
Ayşe Gül
1,429 UP
Üye
3

Zeki insanların saçı çabuk mu yağlanır?

Bazı insanlar böyle söylüyor.İnternette yazdığımızda "Yapılan bir araştırmaya göre zeki insanların bünyesinde normal insana göre daha fazla bakır ve kalay bulunurmuş. Bakır ve kalay çokluğu ise saçların daha fazla yağlanmasına sebep olurmuş " şeklinde bir yazı çıkıyor.Bu gerçekten bilimsel olarak araştırılıp doğrulanmış bir şey midir?
811 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Echo Harbinger
Echo Harbinger
2,510 UP
Saçı oldukça yağlı ve bu konuda araştırma yapmış birisi.

Kalay hakkında bir içeriği olmasa da Çinko ve Bakırın insan saçının rengine olan etkisi hakkında bir araştırma var fakat zeka ile bir ilişkisi yok.[1] Bunun dışında saçta bulunan diğer elementlerin veya maddelerin de zeka ile bir ilgisini bulamadım. Saç yağlanması temel olarak yağ bezlerinin su kaybını önlemek ve nemli tutmaya yardımcı olması için "sebum" adlı yağlı bir madde üretir ki bunun da zeka ile bir ilişkisi yok.[2] Ayrıca hormonal değişimler, stres, beslenme, saç tipi gibi faktörler de saçın yağlanma sürecini etkileyebilir. Zeka genetik faktörlerle birlikte çevresel faktörler, eğitim seviyesi gibi dışarı kaynaklı bir çok faktör sonucu şekillenir. Sorunun net ve kısa cevabı olarak saç yağlanması ve zeka arasında doğrudan bir ilişki bilimsel olarak bulunmamıştır.

Kaynaklar

 1. JOSÃ G. DOREA, et al. (1983). The Influence Of Hair Color On The Concentration Of Zinc And Copper In Boys' Hair. Nutrition Laboratory, Faculdade de Ciencias da Saude, Universidade de Brasilia. | Arşiv Bağlantısı
 2. Dr. Cynthia Cobb. What Is Sebum And Why Does It Build Up On Skin And Hair?. (26 Kasım 2018). Alındığı Tarih: 8 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Healthline | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close