Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mert Karatay
Üye
4

Zayıflama veya kilo alma ile ilgili neden bir tetikleyici ilaç yapılamıyor ya da mevcutsa bile sağlıklı olarak kullanılamıyor?

yağ yakım ve depolama mekanizması işleyişi ve bunu nasıl kontrol edebileceğimiz ile ilgili açıklama yapılabilir mi? vücudumuzda yağ hücreleri çoğalabiliyor mu? Liposuction yöntemiyle alınan yağ hücreleri yerine yeni hücreler üretilememesi ve kalan yağ hücrelerinin genişleyerek tekrar kilo alınabileceği doğru mudur?
263 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Emir Bayar
Emir Bayar
11K UP
Evrim alanında araştırmacı

Soru 1: vücudumuzda yağ hücreleri çoğalabiliyor mu?

 • Hayır, ama enerji olarak yaktığımız yağ hücrelerinin yeri dolduruluyor. Sayıları asla değişmez.

Soru 2: Liposuction yöntemiyle alınan yağ hücreleri yerine yeni hücreler üretilememesi ve kalan yağ hücrelerinin genişleyerek tekrar kilo alınabileceği doğru mudur?

 • Hayır, liposuction ameliyatlarında yağın alındığı bölgedeki yağ hücreleri kalıcı olarak ölür ve yeniden çoğalamaz. Ama vücut, fazla yağı bir yere aktarmak zorunda olduğu için ve örnek olarak kolunuzdan alınan artık ölü yağ hücrelerine aktaramayacağı için vücuttaki başka bir yerde liposuction öncesi haline göre normaliden daha çok yağ depolar. Ve eğer günlük kalori alımını aşarsanız kilo alımınız liposuction öncesi veya sonrası haliyle sıfır fark olur. Tek fark yağın nerede depolanacağıdır.

Soru 3:

Tüm Reklamları Kapat

Zayıflama veya kilo alma ile ilgili neden bir tetikleyici ilaç yapılamıyor

 • Zayıflamak için yan etkisi olanlardan çok daha az etkili olsa da neredeyse hiç yan etkisi olmayan ilaçlar var (lorcaserin). Ama 1 yıl içinde %5 gibi bir zayıflama sağladıklarından ve ilacı bırakınca öncesinden daha çok alınan kilolar sebebiyle popüler değiller. İnsanlar maalesef çok kısa sürede çok büyük sonuçlar bekliyorlar ve bu yüzden yan etkisi çok ilaçlara genelde başvuruyorlar. Bu yüzden namı kötü anılıyor. Kilo almak, zayıflamaya göre daha az büyük bir sorun olduğu için üretilenler bu kadar popüler ve çok değil ve bazı nadir bağırsak ve psikolojik hastalıklar dışı kişi uyarıcı alımını bırakarak, yağ ağırlıklı beslenerek kilo alabilir. Kilo almak için bitkisel ve zararsız olduğunu iddia eden firmalar olsa da etkileri tartışılır. Genelde uyarıcıların alınmadığı gibi bir vücut kondisyonunu taklit etmeye çalışarak çalışırlar (cannabis, ashwagandha, yeşil çay ekstresi vs.). Kilo almak için genelde steroidler ilaç olarak yazılır. Steroidlerin yan etkileri de saymakla bitmez tabi.

Kaynaklar

 1. Erin A. Bohula, M.D., D.Phil., Stephen D. Wiviott, M.D., Darren K. McGuire, M.D., M.H.Sc., Silvio E. Inzucchi, M.D., Julia Kuder, M.S., KyungAh Im, Ph.D., Christina L. Fanola, M.D., Arman Qamar, M.D., Conville Brown, M.D., Andrzej Budaj, M.D., Armand, et al. Just A Moment.... Alındığı Tarih: 13 Şubat 2023. Alındığı Yer: nejm | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close