Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Zamanı durdurmak demek her şeyin hareketsiz kalması demek mi?

348 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ada Soyalp
Ada Soyalp
54K UP
Uzay-zaman üzerine çalışmalar yapan öğrenciyim.

Uzay-zaman grafiğine göre zaman akışı gerçekleşmezse teknik olarak hareket de durur. Hareketten kastığım günlük hayattaki basit kullanım tarzları değil, hücrelerimiz bile sürekli hareket halinde, Dünya sürekli hareket halinde, galaksimiz hareket halinde ve hatta Evren bir hareket halinde. Bu açılardan bakarsak 0 hareket insanlar için şu anlık imkansızdır fakat zaman hiçbir zaman durmadı. Zaman aktıkça hareket gerçekleşir eğer zaman dursaydı bu denkleme göre hareket de durmalı.

Newtonian'ın konum zaman grafiği
Newtonian'ın konum zaman grafiği

Basitçe bu grafik üzerinden gidelim. Zaman hep ileriye doğru akıyor. Ve hiç durmuyor (tabii dursa bilemezdik işte sorunuz burada yanıtlanıyor). Zaman akmadığı müddetçe hareket edilemez çünkü zamanın içine hapsolmuşuz diyebiliriz. Zaman dursaydı eğer hareket de edemeyecektik. Yani her şey duracaktı ki dursaydı hiçbirimiz zamanın durduğunu da fark edemezdik.[1][1][1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Şevki Işıklı. (2016). Kuantum Dünyasında Zaman Var Mı: Uzay Ve Zamanın Doğası Nedir (Makale). www.academia.edu, sf: 22. | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Murat İşbaşaran
Amatör Bilimci

Eğer zamanı var olma sebinin bir alan olduğunu düşünürsek yani evren,galaksi,uzay vs vs bu alandaki bütün varlıkları yok edersek zamanda durmuş yada yok olmuş olur. Zamanı durdurursak zamanın etkilendiği alandaki her şeyi durdurmuş oluruz. Zaman her ne kadar göreceli olsada, evreni bir sınırları belli bir alan olarak düşünürsek, zamanda bu evrenin içinde anlam kazanıyor yada var oluyor zamanı durdurmak demek evreni durdurmak yada yok etmekle aynı anlama geliyor

[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. kaynak. (). Kaynak.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close