Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Zaman evrende nasıl işliyor? Evrende zamanın olmadığı bir yer var mıdır? Var ise orada yaşamak bize sonsuza kadar yaşama fırsatı verir miydi?

Zaman bana hep ilginç gelmiştir. Dünya kendi etrafında 1 tur atınca 1 gün geçti derledi. Fakat yıldızı olmayan bir gezegende yaşasaydık zamanı neye göre tanımlayacaktık?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Tam olarak nasıl işlediğini bilmiyoruz ama hareketin; zaman ve mesafenin birleşiminden oluştuğunu biliyoruz. Yani aslında zaman gibi soyut bir kavramı değil hareketi ölçüyoruz. Zamanı hareketsiz ölçmek imkansızdır. Her güneş saati, kum saati hatta atom saati bile belli bir hareketin tekrarlanmasına endekslidir. Buna göre, zamanın olmaması demek, hareketin de olmaması demektir. Gözlemleyebildiğimiz evrende veya matematiksel evren modelimizde böyle bir yerin olduğunu sanmıyoruz.

Bundan trilyonlarca yıl sonra, evren gittikçe genişleyip, bütün yıldızlar ölünce ve evren soğuyup bütün protonlar bozununca, titreşecek hiç bir enerjisi kalmayan parçacıklardan oluşan ölü bir evren ortaya çıkınca, zaman da göreceli olarak durmuş olacak. Çünkü ölçemediğiniz bir şeyin varlığını da fark edemezsiniz.

Zaman, tekrarlayan herhangi bir hareket ile ölçülebilir. Bunun için; güneşin doğması-batması, gel-git oluşması veya yapay olarak oluşturulan hareketlerden (kum saati, sarkaç vb.) tutun da, daha gelişmiş teknolojiler kullanarak atomların rezonans frekanslarını sayan cihazlar bile işe yarar.

Bu bilgilere dayanarak, zamanın olmadığı yerde sonsuza kadar yaşayabiliriz, evet. Tabi buna yaşamak dersek. Eğer hareket ediyorsak, zaman yoktur diyemeyiz, eğer biz de dahil herşey duruyorsa, bu sefer de yaşıyoruz diyemeyiz. Zaten zaman duruyorsa, sonsuzluk kavramı da ortadan kalkmış olur.

196 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes kendi fikrine sahip olmakta özgürdür; ancak kimse gerçekler konusunda hatalı olma hakkına sahip değildir.”
Bernard M. Baruch