Puan Ver
0
Puan Ver

Zaman evrende nasıl işliyor? Evrende zamanın olmadığı bir yer var mıdır? Var ise orada yaşamak bize sonsuza kadar yaşama fırsatı verir miydi?

Zaman bana hep ilginç gelmiştir. Dünya kendi etrafında 1 tur atınca 1 gün geçti derledi. Fakat yıldızı olmayan bir gezegende yaşasaydık zamanı neye göre tanımlayacaktık?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Tam olarak nasıl işlediğini bilmiyoruz ama hareketin; zaman ve mesafenin birleşiminden oluştuğunu biliyoruz. Yani aslında zaman gibi soyut bir kavramı değil hareketi ölçüyoruz. Zamanı hareketsiz ölçmek imkansızdır. Her güneş saati, kum saati hatta atom saati bile belli bir hareketin tekrarlanmasına endekslidir. Buna göre, zamanın olmaması demek, hareketin de olmaması demektir. Gözlemleyebildiğimiz evrende veya matematiksel evren modelimizde böyle bir yerin olduğunu sanmıyoruz.

Bundan trilyonlarca yıl sonra, evren gittikçe genişleyip, bütün yıldızlar ölünce ve evren soğuyup bütün protonlar bozununca, titreşecek hiç bir enerjisi kalmayan parçacıklardan oluşan ölü bir evren ortaya çıkınca, zaman da göreceli olarak durmuş olacak. Çünkü ölçemediğiniz bir şeyin varlığını da fark edemezsiniz.

Zaman, tekrarlayan herhangi bir hareket ile ölçülebilir. Bunun için; güneşin doğması-batması, gel-git oluşması veya yapay olarak oluşturulan hareketlerden (kum saati, sarkaç vb.) tutun da, daha gelişmiş teknolojiler kullanarak atomların rezonans frekanslarını sayan cihazlar bile işe yarar.

Bu bilgilere dayanarak, zamanın olmadığı yerde sonsuza kadar yaşayabiliriz, evet. Tabi buna yaşamak dersek. Eğer hareket ediyorsak, zaman yoktur diyemeyiz, eğer biz de dahil herşey duruyorsa, bu sefer de yaşıyoruz diyemeyiz. Zaten zaman duruyorsa, sonsuzluk kavramı da ortadan kalkmış olur.

Teşekkür (1)
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hatalı bir argümanın tedavisi daha iyi bir argüman geliştirmektir; düşünceleri bastırmak değil.”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder