Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Yuvalarından uzaklaşan karıncalar nereye gider?

Karıncalar, arılar gibi canlılar yuvalarını bulamayacak kadar uzaklaştırıldıklarında ilk nereye yönelirler?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Karıncalar yuvalarından uzaklaşırken arkalarında formik asit bırakırlar. Hatta karıncaların bir çizgi gibi ince çizgi halinde gitmelerinin sebebi de budur. Hepsi en baştaki karıncanın bıraktığı izi takip eder. Eğer sürüden ayrılan bir karınca olur ve diğer karıncalar onun izini takip ederse tamamen farklı bir yöne yönelirler.

Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Haklı olan tek bir kişi, er ya da geç çoğunluk olacaktır.”
R. G. Ingersoll
Geri Bildirim Gönder