Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Yok olan ormanları, hayvanları, oksijeni, bitki örtüsünü nasıl geri getireceğiz?

O ormanların tekrar yeşermesi yıllar demek.O sürü içinde nasıl nefes alacağız nasıl soğuyacak o bölgeler?Küresel isinmanın olduğu dönemde,suyun az kaldığı dönemde nası yeşerteceğiz oraları ve dünyayı?Lütfen umut verici bir çözüm söyleyin.Çok umutsuzum korkuyorum ve kahr oluyorum.
209 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Kahrolacak bir şey yok. Yüzlerce yıldır yok edilen ve yerine konmayan ormanları düşünürsek bu yıl yananlar devede kulak kalır. Bu gayet sıradan bir olay. Sadece biz, ülkemizde bu kadar büyük bir orman varlığını tek bir seferde kaybettik. O nedenle şaşkınız biraz ama bu çok da garip ve sıra dışı bir olay sayılmaz.

Ayrıca doğanın yok olması, ormanların yanması, kesilmesi hem insanoğlu hem de Türkiye için büyük önemde değil. Yangın söndürme uçağı almadığımıza göre bu konuda pek de önem vermiyoruz demek ki. Şaşıracak ne var ki?

Tüm Reklamları Kapat

Sadece devlet olarak bakmayalım. Bülent Ersoy, 55 tilkinin kürkünden oluşan 450 bin liralık bir kürk giydi bu ülkede. Türkiye'de fala, kozmetiğe, nargileye, takı sektörüne harcanan para muhtemelen kanser, aids araştırmalarına harcanandan fazladır. Ülkemizin en büyük biliminsanlarından biri olan Celal Şengör, ülkenin en büyük kütüphanesini kurmak için bir girişimdi bulundu ve toplanan para, Bülent Ersoy'un kürkünün düğmesi ve astarı kadar etmiyor. 60 bin tl. Ben, gayet cahil bir insan olarak hayatım boyunca kitaba, bilime 60 bin TL'den fazla harcamışımdır. Türkiye, bir kütüphane açmaya o kadar harcamıyor.

Kahrolacak bir şey yok, sakin olun. 1000 yaşında zeytin ağacının yaşını anlamak için o ağacı kesen bir ülkeyiz biz. Sokakta 80 bin çocuk yaşarken, çocuk işçilerin sayısı milyonlara ulaşmışken sevgilisine ada alan meşhurların ülkesi burası. Vajina beyazlatma, lösemiden daha önemli bu ülkede. İstiklal Marşını okuyamayan üst düzey kamu görevlilerimiz oldu, Mustafa Kemal'in doğum tarihini, TBMM'nin açılış ve Cumhuriyetin kuruluş tarihi bilmeyen insanlar kanaat önderi oldu bu ülkede. Panik yapmayınız.

Tüm Reklamları Kapat

Sadece Türkiye olarak da düşünmeyin. Dünyada da buna benzer binlerce olay oldu. İnsanoğlu olarak Dünyayı yok ediyoruz zaten. Neden kahroluyorsunuz ki? Yeryüzündeki tarım alanlarının en az yarısını kullanmıyoruz ama kimse bunu konuşmuyor, herkes Mars'a gitmeyi konuşuyor. Çünkü Elon Musk bununla uğraşıyor. Yarın Mark Zuckerberg Satürn'e gitmekle uğraşırsa herkes onu konuşur. Kimse savaşların bitmesi ile uğraşmaz. Eğitim falan da umurumuzda değil çünkü silaha harcanan para kitaba harcanandan kat kat fazla. Dünyada 800 milyon aç insan varken diğer 800 milyon obezite yaşıyor. Dünyadaki cips sektörü ile aşı sektörünün hacmi aynı; 44 milyar dolar. Ve Dünyadaki 100 küsür ülkede tek bir aşı yapılmadı. Ruffles'a devam, kimin umurunda?

Kahrolmayın, sakin olun.

Kendimize dürüst olalım. Biz insanız. Gezegenin tek sorunu. O da bir gün gelecek, artık bizden sıkılacak ve omzunu silkip bizi atıverecek. Belki artık salyangozların sırası gelmiştir.

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Genç Mühendis
Genç Mühendis
245K UP
Düşünür

Akdeniz ikiliminde yetişen bitkiörtüsü ateşi kendi leyhine çevirebilecek şekilde evrimleşmişlerdir.Kızılçam, tohumlarını yangından korumak için kozalaklarını yıllarca kapalı tutan ağaçlar. Yangından sonra birkaç hafta içinde bu kozalaklar açılıyor, tohumlar besin ve mineralce zenginleşmiş olan yanmış toprağa ulaşıyor. Bu tohumlar da yedi-sekiz ay sonra genç fideler olarak karşımıza çıkıyor. Yani Akdeniz ormanları, kendilerini yenileyebilme özelliğine sahipler.

doğru politikalarla ormanlar da, bitki örtüsü de hayvanlarda zarar görmeden kendini yenileyebilir. nedir bunlar? ağaçlandırma halkın kastettiği gibi yapılırsa felaket olur. O alanın sadece ağaçlardan oluşmadığı, çok daha fazla türden oluşan bir ekosistem olduğunu düşünmemiz lazım. kızılçam tohumu dikilmeli ki biyoçeşitlilik bozulmasın. ayrıca yangınların büyüklüğü ve sıklığının 2 sebebi var iklim değişikliği, aşırı insan nifusu. büyük ormanlık alanlara insan girmesi engelenirse yada çıkan orman yangınları felakete dönüşmeden müdahele edilirse bu kadar zarar verilmez hiç bir ekosisteme.

Tüm Reklamları Kapat

Çağrı Mert Bakırcı'nın Youtube kanalında attığı güzel bir video: https://www.youtube.com/watch?v=m5Vg9vnwDvc

101 görüntülenme
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close