Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Yıldızlr nasıl sınıflandırılmalı? Arkadaşalar merhaba. Evrende bildiğimiz gibi çok çeşitli yıldızlar var bazıları güneşimiz gibi hala enerji üretip?

Yaşamlarına devam ediyorlar bazıları ise pulsar, beyaz cüce veya kahverengi cüce dediğimiz ölü yıldızlar? Benim sorum şu: ölü yıldızlar sadece isminde yıldız geçen uzay cisimlerimidir yoksa güneş gibi yaşayan bir yıldız olarak kabul edilirmi?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Hayır.

Bir şeyin yıldız olması ile isminde yıldız geçmesi arasında hiç bir bağlantı yoktur.

Söz gelelim.

Kuyruklu yıldızlar, "kirli kartopu" ya da "buzlu çamur topu" olarak anılırlar. İsimlerinde yer almasına rağmen yıldız değildirler, buz (su ve donmuş gazlar) ve (bir nedenle Güneş Sistemi'nin oluşumu sırasında gezegenlerde yoğunlaşamamış) kozmik toz karışımından oluşurlar.

Bahsettiğiniz gök cisimleri tamamen farklı nesnelerdir.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. 1 Numara
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizler gibi ufacık türler için Evren'in sınırsızlığına dayanabilmemizin tek yolu sevgidir.”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder