Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Ecem Kaya
Ecem Kaya Üye
2

Yazılım (JavaScript , C++ , HTML ve Python) öğrenmek için Türkçe site , uygulama vb. var mı ?

Sizce hangi uygulamalardan yazılım öğrenebilirim veya yazılım öğrenmek için ne yapmam lazım ?
613 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap
Alperen Er
Alperen Er Programlama Sevdalısı

Bilmiyorum bu sitede eleştirmek serbest mi yoksa taşlanır mıyım ama bu soru aşırı basit değil mi ? Elbette var, hem de her yerde. Google'a yazsanız herhangi bir dil/konu hakkında Youtube videoları, Udemy eğitim setleri, özel eğitim setleri, Medium makaleleri ,özel bloglar, Kitap pdfleri vs Türkçe bulamayacağınız şey yok.

İlk soruyu cevapladığıma göre ikinciye geçebilirim. Yazılım öğrenmek için başlamanız lazım, başlıktan anladığım kadarı ile çok fazla bilginiz yok öncelikle alanlarını anlamak, dil farklılıklarını öğrenmek için bir araştırma daha sonrasında da Tek bir dilde karar kılarak pratiğe dökmeniz gerekiyor. Daldan dala atlamayın, sabır edin bir şeylerde uzmanlaşın gerisi kendiliğinden gelecektir. Buna benzeri bir soruyu daha önce cevaplamıştım, tekrara düşmemek için onu da buraya ekleyeyim, bu mesaj yeterli gelmediyse size onu da okuyabilirsiniz: Cevap.

Bu Reklamı Kapat

455 görüntülenme
6
  • Raporla
Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
Muhsin Alperen Yılmaz UNVANIM YOK BEYİM

Öncelikle ufak bir tavsiye ile başlayayım.Yazdığınız yazılımlarda java scrıpt ve python farklı yazılımlardır.Ve her birini öğrenmek 5-6 ay sürebilmektedir.Java scrıpt öğrendikten sonra genellikle pyton öğrenmeye gerek kalmaz.Java ile hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz.Kaynaklar ise BTK'de devletin düzenlemiş olduğu bir eğitim programı var bir bakın derim.

298 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Arkady İlyesevych
Arkady İlyesevych Siber Güvenlik Uzmanı, Python Yazılımcısı

Merhaba, programlama nasıl öğrenilmeli buna dair düşüncelerimi ardından site, kaynak paylaşımı yapacağım.

Programlama öğrenenlerin yaptığı ilk yanlış yapmak istedikleri program türü veya hedef işletim sistemini seçmemeleri sonra ise çok ciddi ve yorucu sorunlar ile karşılaşmaları. Örneğin Windows işletim sistemi üzerinde çalışacak program yazmak isterseniz C# sizin için en uygun dillerden biridir, Python ise öyle değildir. Python ile de uygulama yazarsınız ama bu bir kovaya bardaklarla su dökerek doldurmak yerine çay kaşıkları ile doldurmaya çalışmak gibidir. Android üzerinde koşacak bir program istiyorsanız Java sizin en için uygun dildir. Web tabanlı yazılım yapacaksanız PHP veya ASP, sistem programı yazacaksanız Go veya C en uygun dildir. Kısacası hangi işletim sisteminde koşacak program yazacaksınız buna karar verin.

Bu Reklamı Kapat

Diğer tavsiyelerim;

Zevk aldığınız bir alana yönelin, siber güvenlik sizin dikkatinizi çekiyorsa Python öğrenin. Yapay zeka ve veri bilimi, istatistik gibi alanlar dikkatinizi çekiyorsa R veya Python seçin. Web tasarım ve görsellik seviyorsanız CSS veya JavaScript öğrenin. Kısacası neyi seviyorsanız onu yapın.

Bu Reklamı Kapat

Okuyarak, izlyerek, dinleyerek programlama öğrenilmez. Ellerinizi kirletmeye hazır olun. Kodlama/programlama yaza yaza, deneye deneye, hata yapa yapa öğrenilir. Sürekli uygulama yapın ve algoritma örnekleri bulun çözün, internet üzerinde milyonlarca algoritma örnekleri var.

Ne yapmak istediğinize karar verin. Bir kere karar verirken iyi düşünün ve kararlarınızı kolay kolay değiştirmeyin. Sıkıldığınız yerde durmayın, anlamdığınız yerde durmayın farklı kaynaklardan öğrenin. Net, anlaşılır ve pragmatik soru sormayı ilke haline getirin. Forum ve soru sorma platformlarına üye olun, öğrendiğiniz programlama dili ile ilgilenenlerin bulunduğu sanal veya reel ortamlarda bulunun. İnterneti sömürün her türlü kaynağı, kodu inceleyin. Açık kaynak mantığı , git ve github nedir öğrenin.

İnteraktif öğrenme için: codeacademy.com, kısa süre önce pandemi için işsiz kalan ya da ihtiyacı olanlara 3 aylık ücretsiz eğitim içeriği sundular, ücretsiz kayıt hala aktif olabilir. İngilizce öğrenin, Türkçeden programlama öğrenmek hatta bir şeyi öğrenmek İngilizceden bir şey öğrenmeye göre oldukça zordur.

Algroitma örnekleri için: codewars.com, hackerrank.com, interviewbit.com/practice/, leetcode.com, python program algoritma örnekleri .

Video dersler: udemy.com, youtube.com playlistleri

Yazılı dersler python için: yazbel.com, Python Crash Course, Eric Matthes

Unutmayın çok fazla kaynak ertelemeciliktir. Kaynakları az tutun. Karar verirken esnek olun, kararınızı değiştirirken katı olun.

Sorduğunuz sorulara kızanlar, küçümseyenler olacak buna da eleştiri diyecekler. Sakın ha sakın moralinizi bozmayın, böyle tipler her yerdedir, bataklık gibidiler, uğraşmayın geçin aksi takdirde kısır döngü tartışmalarda ego dolu sözlere maruz kalırsınız. Yazılım dünyasında ego ile şişenler sevilmez, negatif insanlar sevilmez, bilmediğini itiraf edemeyen insanlar sevilmez. Bu tür insanları uzak tutun kendinizinden.

Umarım pes etmeden amaçlarınıza ulaşırsınız. Çok çalışma ve süreklilik bu işin en temel iki anahtarı. Pes etmeyin, zoru deneyin daha zoru deneyin.

319 görüntülenme
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et