Puan Ver
0
Puan Ver

C++, java, html5 gibi dilleri nasıl öğrenebilirim. Eğer öğrenebilirsem hangi alanlarda kullanabilirim?

5
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
5 Cevap

Öncelikle bu sorunun tek bir cevabı olmadığını anlamanı istiyorum, yazılım dünyası o kadar geniş ki senin sorduğun soruya çok çeşitli cevaplar verilebilir ama ne kadar doğru olur bilemem. Yazılım dünyasının bu kadar geniş olması sebebiyle de doğal olarak insanlar farklı uzmanlıklar üzerinde çalışır; Network, back-end, front-end, gömülü sistemler ve bir çoğu... Yazdığın 3 şey de birbirinden farklı şeyler, en azından html diğer ikisinden çok daha farklı c++ öğrenip her şeyi yapabilirsin ama bu cevap ne kadar doğru olur bilmiyorum çünkü bir sürü değişken mevcut bu soruyu cevaplarken. C++'ın kullanılamayacak bir alanı yok ama bu daha çok tekerleği yeniden keşfetmeye benziyor günümüzde teknolojiler o kadar gelişti ki bir probleme ve çözüme yönelik onlarca farklı framework ve programlama dili mevcut. Yani bir dil ile neler yapabileceğini söylemek çok da doğru değil, daha doğrusu bir alan üzerinde güncel olarak hangi diller, framework ve kütüphaneler kullanılıyor bunu araştırıp sorgulamak daha doğru. Giriş yapmak için gereken şey ise bütün dilleri öğrenmektense tek bir dile odaklanıp o dili öğrenmeyi çabalamak. Bunu şu şekilde de düşünebilirsin İngilizce, Fransızca, Rusça, Çince öğrensem neler yapabilirim ne kadar yararlı olur? Her birinin kendince bir faydası olacaktır elbette ama hepsini aynı anda öğrenebilir misin ? veya hedefinde Rusya'da yaşamak istiyorsun peki Çince öğrenmek buna fayda sağlayacak mıdır ? Programlama öğrenirken hangi dili öğrendiğin çok da önemli değil ama hangi alana odaklanmak istediğin önemli o yüzden seçimi yapmadan önce yazılım alanları için öncelikle daha fazla araştırma yapmanı ve genel bilgi sahibi olmanın öneririm. Daha sonra istediğin alanda kullanılan popüler bir dilden başlar ona yoğunlaşırsın dilden dile de atlamamanı şiddetle tavsiye ederim, seçtiğin bir dilde uzmanlaşmak diğer dillere geçişinde kolaylık sağlıyor dolayısıyla zaman geçtikçe kullanılan teknoloji geçerliliğini yitirdikçe sende yeni şeylerle sürekli güncelleniyorsun, bu şekilde devamı kendiliğinden gelecektir.

Benim zamanım bol daha profesyonel yaklaşmak istiyorum diyorsan, direk C dilinden başlayıp algoritmayı daha iyi oturtmayı programlamanın mantığını daha derinden anlamaya çalışabilirsin. Bol pratik, bol çalışma ve araştırma ile uzun süreli bir eğitim olacaktır.

Öğrenmek için kaynaktan bol şey yok ancak bir ders tavsiyesi istersen de Engin Demiroğ'nun udemy'de 45 saatlik c# Kursunu tavsiye ederim, başlangıç için çok güzel bir eğitim seti.

Ben de öğrenen bir öğrenci olduğumdan hatalarım var ise affola.

Favorilerime Ekle
4

Bu konuda acemi olduğunu düşünerek şöyle cevaplayabilirim. "Hangi yabancı dili öğrenmeliyim?" sorusuna çok benzer. Çünkü bu hangi ülkeye gittiğine bağlı olarak değişir.

Sen yolunu hangi alanda çizeceğini belirlemen gerekiyor. İşletim sistemi mi, web tasarım mı, masaüstü programlama mı, yapay zeka mı? Bu alanlar da kendi içinde ayrılıyor.

Hangi yönde ilerlemen gerektiğine karar vermek için youtube'da birçok kaynak var. Popüler dillerin ne alanda kullanıldığını öğrenip başlangıcını atabilirsin.

Eğer baştaki "Hangi yabancı dili öğrenmeliyim?" sorusuna dönersek kafamızın bir kenarında "İngilizce" dili olduğunu görebiliriz.

Bu yazılım dillerdeki popüler diller gibidir. Bunlara; java, javascript, python, c++, html5 gibi örnekler verebiliriz. Her birinin alanı farklı ve kendi alanlarının en iyilerinden.

Söylediğin diller pek başlangıç için tavsiye edebileceğim dillerden değil. Örneğin ben hep python'u başlangıç için öneririm. Hem kolay kullanımı hem de genişliği sayesinde. Ama şunu söyleyebilirim ki yabancı dilin iyiyse bu diller hakkında youtube'da muhteşem kaynaklar var. Ayrıca tüm öğrencilerin favorisi udemy'e uğramayı, kurslar almayı da unutma.

Favorilerime Ekle
2

Kısaca cevap vermek isterim. C++ oyun geliştirmek için çok yaygın kullanılan bir dildir. C++ CLR ya da JVM gibi yapılar kullanmaz. Yani yazılan kodlar direkt olarak makine diline çevrilir. Windows Forms uygulamaları için bu kadar yaygın kullanılmaz. C# tercih edilir.

Html5 bir metin işaretleme dilidir. Bir programlama dili değildir. Web tasarımı için kullanılır. Html5 ile native olmayan hybrit mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz. Bu çok yaygın bir kullanım alanıdır.

Java OOP bir dilidir. Çok güçlü bir programlama dilidir. Java ile Android Studio'da native mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Hangisini tavsiye ederim?

Hepsi ayrı ayrı şeyler. Ama ben Java'yı tavsiye ederim. Mobil uygulama geliştirilmesi açısından.

Favorilerime Ekle
1

Çok kısa bir cevap istiyorsan. Tek bir yöntemi olduğunu düşünüyorum. Hangi alanda birşeyler yapmak istediğini belirle (mobil,web vs) ardından uygun dili seç ve başlangıç projesi belirle ve yazmaya başla.

Favorilerime Ekle
1

Belirli bir altyapın varsa c++ için 1. kaynaktaki siteyi önerebilirim. bunun dışında çoğu programlama dili için w3schools güzel anlatımlar sunuyor. tabi ikisi de ingilizce. ama tabi ki bunları öğrenirken ezbere değil, kullandığın dil bilgisayarın neresinde nasıl etki ediyor bunları da zamanla öğrenmen lazım.

Özel ders veren biri olarak programlama öğrenme sıralamasının c->java->c++ olması gerektiğini düşünüyorum.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. learn cpp c++
  2. w3schools genel
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçek, herkesin kolaylıkla inandığı basit bir ifadedir. Suçu ispatlanana suçsuzdur. Bir hipotez ise kimsenin inanmak istemediği yeni bir öneridir. Etkili olduğu ispatlanana kadar suçludur.”
Edward Teller
Geri Bildirim Gönder