Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Yaşamanın amacını düşünüyorum sürekli. Hayat boştan hiçlikten ibaret geliyor.Sürekli düşünüyorum.Hayata karşı karamsar,umutsuzum.Bunu yaşayan varmı?

198 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Muhammed  Musab Akdağ
Muhammed Musab Akdağ Öğrenci,Okur,Bilim Sever

Bunu yanıtlamıştım ama yinede sana atayım.

Köprü altında yaşayıp uyuşturucu kullanarak mutlu bir hayat yaşadığını zanneden gencin uyuşturucusunu aniden kestiğinizde hem madde yoksunluğundan hemde etrafındaki pisliğin farkına varmasından ötürü ani bir şok geçirecektir.Hatta söz konusu madde eroin yada ağır bir maddeyse o genci ölüme kadar götürecektir. Aslında öldükten sonra hiçliğin saçma olduğunu düşünme ve hayatın amacını bulamama evresi yaşadığınız çevreye göre değişir.Laik bir ailede dünyaya gelen bir gençteki etki bir kaç gün dalgınlık iken,daha yobaz bir ailede dünyaya gelen bir genci kafasındaki düşünceler ölüme kadar götüre bilir(Bu arada hepimiz bu evreden geçtik).Asında bu iki farklı ailede dünyaya gelmiş bireyler kafalarını biraz kaldırdıklarında "Ölünce farklı bir boyuta gideceğiz " tarikatının başındaki kişilerin ne kadar kolay para ve güç kazanabildiğini fark edince,dünyadaki adaletin ne kadar az olduğunu fark edince kısacası dünyadaki tüm pislikleri görünce işte bu soru akla gelir"Ben şimdiye kadar öbür dünya var diye yaşıyordum şimdi neden yaşayayım ki" İşte bir dine mensup olmamanın cevap vermesi en zor kısmı budur.Peki neden en zor kısmı budur çünkü bu soru herkes için farklıdır. Ama eğer hayatınıza bir anlam katmak isterseniz şunları yapmanızı tavsiye ederim

Bu Reklamı Kapat

HAYAT GÖRÜŞÜNÜZÜ KÖKTEN DEĞİŞTİRİN: Çünkü eski görüşünüze göre hayat amacınız yüksek ihtimalle şu şekildeydi. işe gir, para kazan, çocuk sahibi ol, öl, öbür dünyaya git.Artık böyle olmamalı.Eğer böyle olacaksa bence şuan intihar etmek daha mantıklıdır

NE YAPMALIYIM: Hayatı olabildiğince yaşamaya çalış (Burada söylediğim şey git birine tecavüz et ,alkol kullan değil zaten öyle yaparsan hem toplum ahlakına zarar hemde kendi sağlığına zarar verirsin birde üstüne etrafındaki insanları da üzersin yani hayattan zevk almazsın) medeniyete katkıda bulun, farklı insanlarla tanış kültürünü geliştir, yüksek hedeflerin olsun.Şimdi diyeceksin "iyide ben öldükten sonra bunların ne yararı var" işte gelişmiş medeniyetle gelişmemiş medeniyeti ayıran şey budur .Gelişmiş medeniyet öbür nesillere faydalı olmaya çalışır .Gelişmemiş medeniyetse tam tersi .Gelişmiş medeniyet olmak yada olmamak senin seçimin.Umarım hayat amacını bulmanda ufak bir faydam olmuştur .İyi günler.

276 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Ben. Yaşam Amacı. (26 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 26 Aralık 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
5
  • Raporla
Cevap
Turkiye Uzay
Turkiye Uzay Turkiye uzay

Bizler ihtiyaçlar kategorisine göre yaşayan varlıklarız.

Örnek : maslow ihtiyaç kategorilendirmesi.

Bu Reklamı Kapat

ihtiyaç
ihtiyaç
ihtiyaç

Fizyolojik ve diğer ihtiyaçlarımızı giderdiğimizde kendini gerçekleştirme ihtiyacı duyarız. Bizi hayvanlardan ayıran ana özelliklerden bir taneside budur. Hayvanlarda tanrı, imtihan, cennet, cehennem inancı zaten bulunmaz.

Fizyolojik, güvenlik, sevgi/ ait olma, saygınlık ihtiyaçlarımızı giderdikten sonra kendini gerçekleştirme ihtiyacı için yorumlar yapabiliriz. Yaşamın amacı bu ihtiyaçları giderdikten sonra geçmişi, geleceği düşünmek, insanların faydasına olacak yararlı işler yapmaktır.

Bu Reklamı Kapat

Yani kendi egonu yenip zorda olan diğer insanlarıda düşünmek, onlar için faydalı bir şeyler yapmak bir kendini gerçekleştirme ihtiyacıdır. Hayatın anlamlarından birisidir.

Senin sahip olduklarına ütopya diye bakan bir çok insan var. Birde onlarıda düşünmek lazım. Hayatlarını kolaylaştıracak neler yapabiliriz düşünmek lazım.

230 görüntülenme

Kaynaklar

  1. maslow. Ihtiyaçlar. (26 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 26 Aralık 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et