Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Yaşama içgüdüsü ile ilgili bir varyasyon var mı? Neden bazı insanlar hayatta kalmak için diğer her şeyi feda ederken bazıları özellikle günümüzde daha çok insan intihar edebiliyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

İlk olarak hayatta kalma güdüsü hepimizde bulunan en ilkel içgüdüdür.Öyle ki beyin ani ve çok tehlikeli bir olay için refleks gösterip kendini korumayı, düşünüp hareket etmeye tercih edecek şekilde evrimleşmiştir.Çünkü çok düşünen insanlar büyük ihtimalle vahşi hayatta ani olaylar karşısında çaresiz kalmıştır.Şimdi gelelim soruna öncelikle intihar etme sorununa inelim neden intihar ediyor bu insanlar ?

Sebebi gayet açık ve net olan depresyondur.Depresyon dediğimiz hastalık çok basit gibi gözüksede aslında çok ağır ve insanı ölüme kadar yani intihara kadar götürebilecek bir hastalıktır.Depresyondaki kişilerin profesyonel yollarla psikolojik yardım alması gerekir, arkadaşlar veya aile ile beraber atlatılacak bir hastalık değildir.Çünkü beyin kendini tüm güdülerden sevdiği her şeyden soyutlar ve kasvet havasına girer.Buna sebep olacak bir çok neden olabileceği ve kişi ruhsal olarak bir çöküntü yaşadığı için tek başına tedavi edilemez.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizler, birer insan olarak, insanlığa sesleniyoruz: İnsanlığınızı hatırlayın ve gerisini unutun. Bunu yapabilirseniz yeni bir cennetin yolunu açmış olacağız. Eğer yapamazsanız, evrensel bir ölüm sizi bekliyor olacak.”
Russell - Einstein Manifestosu'ndan Bir Bölüm
Geri Bildirim Gönder