Puan Ver
0
Puan Ver

Uzun mesafeli uçuşlarda batıya doğru olanlar, neden doğuya doğru olanlardan daha uzun sürmektedir?

örneğin new york - istanbul 9s 45dk sürerken, istanbul - new york 10s 55dk sürmektedir. Bunu izah etmek için dünya'nın dönüş yönü üzerine düşündüm fakat dünya batıdan doğuya doğru dönmektedir. Bu şekilde düşünüldüğünde daha kısa olanın daha uzun sürmesi gerekmektedir. Nasıl açıklarız?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Dünyanın dönüşü herhangi bir şekilde bu konuya etki etmez. Bu konuyu çok açmıyorum konuyu amacından saptırmamak için. Cevabın asıl kısmına gelirsek bu durumun ana sebebi jet stream adı verilen rüzgar akımlarıdır. Jet stream yönü batıdan doğuya olduğu için; batıdan doğuya doğru uçan uçaklar bu akımdan pozitif yönde etkilenirken doğudan batıya doğru uçan uçaklar bu rüzgarlardan negatif etkilenir. Ve evet bu rüzgarlar söz konusu ulaşım zamanını 1 saat erken/geç olacak kadar gözle görülür biçimde etkileyebilir.

Teşekkür
2

Kaynaklar

  1. Wikipedia Jet Stream
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrimsel süreçte ortaya çıkıp da, er ya da geç işlev kazanmayan bir özelliğe hiç rastlamadım.”
H. G. Wells
Geri Bildirim Gönder