Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Uzaya malzeme nasıl firlatılır?

Geçenlerde uzaya 1 ton malzeme fırlatılabilmesi için 23 ton yakıt kullanılması gerektiğini okudum. Fakat o 23 ton yüklendikten sonra toplam yük 24 ton oluyor ve bu yükü fırlatmak için yine daha fazla yakıt koyulması gerekecek bu da böyle devam eder. Sorum; okuduğum bilgi mi hatalı? Değilse bunun sonu nasıl geliyor?
105 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
274K UP
Düşünür

merhabalar Eray Özdil

okudugun bilgi hatalı değildir muhtemelen ama mantıgın hatalı diyebilirim. sana bunu daha basit bir hikayeden anlatmak istiyorum.

bir kaplumbaga 10 metre yol gitmek istiyor. bu yolu gidebilmek için once yarısını yani 5 metre gitmelidir. sonra da kalan yolun yarısını gitmelidir. onunda yarısını ve boyle sonsuza kadar gider bu yani bu kaplumbaga hiç 10 metreyi gidemecek midir? ya gittiği ilk 5 metre? o 5 metreyi de gidebilmek için önce yolun yarısı, sonra geri kalan yolun yarısı ve sonrasının yarısı..... o halde bu kaplumbaga hiç yol gidebilir mi ? bu mantıkla gidemez. çünkü gittiği mesafe yarısından fazla oluyor ve gideceği yere gidiyor. yani ilk yolun yarısını gidiyor sonra kalan yol 0 olana kadar o yarı yolları gidiyor, yol 0 olunca yani varınca da geçip gidiyor bu kaplumbaga.

Tüm Reklamları Kapat

bu olayda da aynısı gecerli. yani sallıyorum 1kg lık yakıt 10 newton dan(yercekimi ivmesi=10N) daha fazla itme kuvveti veriyor ki hem mevcut agırlıgı hem kendi agırlıgını tasıyor. zaten bu kadar fazla enerji vermeseydi adı üzerinde YAKIT olmazdı. tabi ben baya basit bir şekilde anlatıyorum. aşırı ayrıntılı halini link olarak bırakıyorum, roket yapmak, ne kadar yakıt kullanılmalı falan baya ayrıntılı işler bunlar. bölümün uzmanı olmak gerekiyor.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Link . (23 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 23 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close