Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Uzaya gönderilen plak eğer ki bunları deşifre edip anlayabilecek kadar medeni/gelişmiş bir uzaylı ırkına denk gelirse ne olur?

Bu medeniyet bunları kullanarak gezegenimize ulaşabilseydi o plağın 10 belki 100 milyonlarca yıl sonra ulaşması sebebiyle biz o süre boyunca başka bir türe evrimleşmiş olamaz mıyız? Ya da dünya fotoğraflardakinden çok farklı gözükebileceği için yanlış gezegen olduğunu düşünüp vazgeçmezler mi?
481 görüntülenme
Uzaya gönderilen plak eğer ki bunları deşifre edip anlayabilecek kadar medeni/gelişmiş bir uzaylı ırkına denk gelirse ne olur?
Uzaya gönderilen plak eğer ki bunları deşifre edip anlayabilecek kadar medeni/gelişmiş bir uzaylı ırkına denk gelirse ne olur?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Uzaya gönderilen disk hikayesine çok takıldığımızı düşünüyorum. Evet birisinin eline geçerse ve Atom Modeli hakkında, izotop elementlerin yarılanma ömürleri hakkında bilgi sahibiyseler ve galaksimizi teleskopları ile özellikle nötron yıldızlarını tespit edebilecek şekilde izliyorlarsa pek çok bilgiye sahip olurlar.

Bohr Atom Modeli hakkında bilgi sahibiyseler, plağı nasıl çalıştıracaklarını ve hangi hızda döndüreceklerini hemen anlarlar. Yarılanma hakkında bilgi sahibiyseler, sondanın ne zaman uzaya gönderildiğini hemen hesaplarlar, tespit ettiklerinde zaten hızını bileceklerinden, ne kadar yol kat etmiş olduğunu anlarlar, nötron yıldızlarına göre konumumuz disk üzerinde belirtildiğinden, galaksideki konumumuzu da anlarlar. Ekli kaynakta disk üzerinde neden, ne için kaydedilmiş video ekledim detayları öğrenebilirsiniz.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Fakat, Voyager uzayda çok yavaş hareket ediyor, ondan milyonlarca kat daha hızlı hareket eden bir şeyimiz daha var "radyo sinyalleri". Yaklaşık 120 yıldır uzaya radyo sinyali yayıyoruz ve bu sinyaller ışık hızında hareket ediyor. Diski bulduğunda aval aval bakmayan gelişmiş bir medeniyet, radyo sinyalleri hakkında zaten bilgi sahibidir.

Kim bilir. Belki de geçtiğimiz hafta 100 ışık yılı ötede olan ve radyo sinyallerini yakalayan bir medeniyet bizi çoktaaaan tespit etti, ve bizim anlamlandırabileceğimiz, bilgi içerikli bir sinyali gönderdi bile. Tabi o sinyalin bize ulaşması için de yaklaşık 100 yıl beklemek gerekecek.

Sonuç olarak, benim Voyager'den fazla umudum yok. Gelişmiş bir medeniyetin, bizim varlığımızı veya bizlere, onların varlığını fark ettirecek şey, radyo sinyalleri olacaktır.

Kaynaklar

  1. anonim. The Voyager Golden Record: A Reminder That We Are All Connected. Alındığı Tarih: 25 Temmuz 2023. Alındığı Yer: youtube | Arşiv Bağlantısı
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Mehmet Göksu
Otodidakt

Voyager plaklarını keşfeden dünya dışı bir medeniyetin neler düşüneceğini veya neler yapabileceğini bilemeyiz çünkü anormal sayıda çok hipotez gerektiren bir konu.

Kendi başlarına bir Voyager üretebilecek kadar gelişmiş bir medeniyet, yüksek ihtimalle hiçbir şey yapamayacaktır çünkü biz de o teknoloji seviyesinde uzaya rastgele sonda gönderip günün birinde birilerine denk gelmesini ummak haricinde bir şey yapamıyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Yıldızlar arasında gezebilecek teknolojiye ulaşmış bir medeniyete denk gelirse, bu medeniyet Voyager'ın tam olarak nereden ve ne hızla kendilerine doğru geldiğini, dolayısıyla ne kadar süredir uzayda yolculuk ettiğini dakikalar içinde hesaplayabilirler.

Bu hesap örneğin 10 milyon yıl sonucunu verirse, çok doğal olarak Voyager plaklarında tasvir edilen varlıkların artık var olmadığını veya evrimsel süreçlerle çoktan bambaşka canlılara dönüştüklerini düşünebilirler.

Tüm Reklamları Kapat

Plakta tasvir edilen gezegenin de 10 milyon yıldır yerinde saymayacağı, bin bir türlü değişimden geçmiş olabileceği, belki de büyük bir çarpışma sonucunda yok olmuş olabileceği de tahminleri arasında yer alır.

Bu gezegeni ziyaret edip de ne olup bittiğine bakmak isteyip istememeleri ise, o medeniyetin ekonomik durumuna, değer yargılarına, önceliklerine ve daha bir çok farklı faktöre göre şekillenir.

Örneğin bizim Voyager plağımız, bu medeniyetin rast geldiği 865 adet farklı medeniyet bildiriminden biri olabilir ve basitçe bir tarih arşivine konulup önemsenmeyebilir...

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
"Güneş Tanrıçası": Var Olmaması Gereken Bir Parçacık Daha Keşfedildi!
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Tek Eşli vs. Çok Eşli: İnsanlar Hangisi?
Tek Eşli vs. Çok Eşli: İnsanlar Hangisi?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close