Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Klaus De Martel
Klaus De Martel
3,946 UP
Üye
3

Üniversiteye gitmeden makine mühendisliği, elektrik mühendisliği gibi alanları öğrenebilir miyim?

846 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Tugberk Kaynak
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğrencisi

Maalesef hayır.

Elbetteki okulların ders kataloglarına girerek ve bu derslerin kaynaklarını edinerek elektrik-elektronik veya makine mühendisliği gibi bölümlerde teorik altyapıyı kazanabilirsiniz ancak ne yaparsanız yapın bu süreç bir üniversitede olduğu kadar sistematik ve kurumsal işlemeyecektir. Sistematik ve kurumsal boyutları inceleyelim.

1) Sistematik taraf: Üniversite size sadece bilgi vermekle kalmaz aldığınız derslerle çalışmak istediğiniz alan üzerinde de size bir yol haritası sunar. Firma/kuruluşlarla işbirliği programları imzalayarak zorunlu staj gibi uygulamalarda size destek sağlar, bu bilgilerinizi gerçek hayatta bir firma/kuruluş adına uygulamaya geçirmenizin önünü açar.

Tüm Reklamları Kapat

2) Kurumsal Taraf: Üniversitede aldığınız eğitim sadece teorik işlemez özellikle mühendislik bölümlerinde sürekli olarak uygulamaya dönük proje ve deneyler yapmanız şarttır. Üniversite, bağlı bulunduğu kurul/kuruluş adına bu maliyetlerinizi karşılar aynı zamanda yüksek başarı göstermeniz durumunda sizi ek burslarla destekleyerek bölümünüz için lisansüstü öğretiminizde de size destek olur.

Sonuç: Uygulama alanlarının bu kadar geniş olduğu elektrik-elektronik ve makine mühendisliği gibi bölümlerde üzerinde kabaca durduğumuz üzere sizi sistematik ve kurumsal olarak eğitecek,destekleyecek bir yapının gerekliliği kaçınılmazdır. Eğer bu bölümlere ilginiz ve kariyer hedefiniz var ise üniversite eğitimi(veya meslek yüksekokulu) bir nevi zorunluluktur.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close