Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Ülkelerdeki sünnet oranlarına bakılırsa erkeklerde bunun dinle ilgisi olmadığı açık. Sünnet olmak erkeklerde yararlı mıdır, zararlı mıdır? Etkileri nelerdir?

Erkeklerde sünnet olma, yani penisi kaplayan derinin kesilmesi, abd ve ab ülkelerinde müslüman ve yahudi olmayan toplumlarda da oldukça yaygın. Dinle ilgisi olmadığı buradan belli. Eski mısır'dan beri yapılan bir uygulama. Pekala, bu uygulama yararlı mıdır, zararlı mı? Sağlık açısından durum nedir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Sünnet Derisinin üç işlevi vardır : cinsel işlevi, koruyucu işlevi, ve duyarlılık işlevi

 Doğum sonrasında genellikle sünnet derisi penise yapışık haldedir. Daha sonra kendiliğinden ayrılır. Bebeğe bez bağlandığı bu dönemdeki işlevi , penisi sürtünmelerden ve yaralanmalardan korumaktır. Hayat boyunca da penis başını yumuşak ve nemli tutarak travma ve yaralanmalardan korur.

 Sünnet derisindeki mukoza ve frenulum gibi belirli bölgeler; özellikle hassas dokulardan oluşmuştur ve cinsel zevke katkıda bulunurlar. Buradaki özelleşmiş sınır uçları cinsel zevki ve kontrolü arttırır.

* İç deri, doğrudan penis başı ile temas halinde olan mukoza tabakasıdır. Ağzın içindeki yüzey gibi olan bu tabaka, yapı, incelik özelliği, ve rengi bakımından üst-derinin (sünnet derisinin) geri kalanından farklıdır. 

*Frenulum, penisten gelen ve üst-derinin iç yüzeyüne eklenen özellikle hassas ince bir zardır. 

*Ayrıca üst-derinin iç tabakası ve genel penis derisinin kesişimi olan özel bir bölge daha vardır. Bu bölgenin üst-derinin hareketini sağlayan özel kasları vardır. Ayrıca dokunma duyusu dudakların ki kadar gelişmiştir.

Kaynağı alta bırakıyorum. Ve bence gereksiz bir eylemdir. Sünnet olmayanların herhangi bir sağlık problemi yoktur. İleride olabilecek problemlerde kolay yöntemler ile çözülebilmektedir.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Sünnet hakkında Bu kaynakta tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sizi harekete geçirenin ne olduğunu bulun. Çünkü dünyanın, harekete geçen insanlara ihtiyacı var.”
Howard Thurman
Geri Bildirim Gönder