Puan Ver
0
Puan Ver

Uçakla seyahat ederken neden uçağın hızını hissetmeyiz?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
2 Cevap

Hissetmeyiz çünkü seyahat halindeyken bizde uçağın hızuna sahip olmuş oluruz. Eğer uçak 400km/h ile gidiyorsa bizde aynı hızda gideriz. Bu yüzden hızı hissetmiyoruz.

Ancak uçak kalkarken koltuklarımızda geriye doğru gideriz. Bunun nedeni de newtonun eylemsizlik yasası. Çünkü o anda yani uçağın yerde kalkış için beklediği anda bizim hızımız yere göre sıfırdır. Ama uçak hareket ettiğinde bi kuvvet hissederiz bunun nedeni de var olan mevcut hızımızı korumak istememiz.

Umarım yardımı olmuştur.

Teşekkür
2

Hasan Hüseyin'in cevabına bir ekleme yapmak istiyorum. Arabada iken koltuklara yaslanmamızın bir sebebi de kuvvetin bizim ağırlık merkezimize uzak olmasındandır. Arabada kuvvet tekerlerde rotasyonal kuvvet olarak oluşturulur. Bu kuvvet bizim ağırlık merkezimize uzaktır. Bu durum kutupsal eylemsizlik momenti ile ilişkilidir. Bir cisim kuvvet merkezinden uzaklaştıkça üzerine etkiyen eylemsizlik artar. Kutupsal eylemsizlik momenti cisimlerin şekli ve hareket anında cisimlerin kuvvet merkezine uzaklığıyla değişir. Yani kütleden bağımsızdır.

Teşekkür
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Mümkün olan şeylerin sınırları; yalnızca onların ötesine, yani imkansızın sınırlarına geçerek tanımlanabilir.”
Arthur C. Clarke
Geri Bildirim Gönder