Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Türklerin bilimde geri kalmasının sebebi nedir?

Dünyadaki toplumlara baktığımızda oldukça geniş coğrafyalara yayılan ve büyük bir nüfusu olan Türkler diğer ırklara kıyasla yetiştirdiği bilim adamları sayısı azdır. Elbette Türklerin yaptığı önemli icatlar da vardır fakat günlük hayatta kullandığımız buluşların çok küçük bir kısmını oluşturuyor. Peki Türkler neden bilimde geri kaldı?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Anonim Felsefeci
Anonim Felsefeci Yazılım geliştirici

Dört halife devrinden sonra yaşanan olaylar silsilesi ve Asya'nın zenginlikleri ile alakalı ciddi duyumlar Arapların sıcak baktığı cihat adı altında Müslüman olmayanların köleleştirilmesi mallarına ve zenginliklerine el konulması fikri ... Ayrıca ganimetten pay alarak zengin olma fikri .. Türklerin olduğu bölgelere organize istilalar başlattı . Bu dönemde Türkler Araplar tarafından sistematik şekilde kitlesel soykırımlara uğradılar ... Uzun bir süre yağma ve talan artan şiddette devam etti . Bu süreçte Türklerin büyük çoğunluğu köle edilerek Arap topraklarına götürüldü ... Kadınlar cariye erkekler ise köle yapıldı . Geride kalanlar ise Asya'ya yerleşmek isteyen Arap ailelerine hizmet etmesi için Asya'da bırakıldı . Araplar bu istilalardan inanılmaz derecede zenginlikler ve sayılamayacak kadar çok ganimet elde ettiler . Hem Tang hanedanı ve Artan Çin baskısı hem Arap istilaları ... ve şehir devletleri misali bölünmüş olan Türkler ... Çoğunlukla birleşemeden bu istilaların neticesinde varlıklarını neredeyse tamamen kaybeder duruma geldi .

Bu süreçte iskan edilen Arap ailelerce ve Arap komutanlarca Türkler asimile edilmeye çalışıldı . Uzun süreli bu baskılar ve yapılan kıyımlar sonunda ... Göktürklerin bir boyu olan Türkeşler yeniden nispeten de olsa bir düzene geçti ve ilk defa Türkeşler ile bu Arap istilalarına karşı savaş başladı ve Araplar tarafından alınan bir çok şehir geri Türkeşler tarafından alındı ve kaybedildi süreçler böyle devam etti .

Bu Reklamı Kapat

Türkeş Kağanının yani Khanagate ölmesi ile bir otorite boşluğu doğdu ve bu otorite boşluğu bir fırsat ile tekrar akın akın Arap istilalarını yarattı ve sonuç olarak ... Müslüman olmayan Türkler tespit edildiği yerde öldürülerek soykırıma uğradı ..

Bu böyle devam etti ve İlek devleti dediğimiz ... Karahanlılar devleti ortaya çıktı .. Bu devletin resmi dili Türkçe yapması ve Türkçeyi yaygınlaştırmasının nedeni ... Türk dilinin neredeyse unutulur haline gelmesinden kaynaklanır ... Arapça ve Farsça ... Arap ve Fars kültürü popüler hale gelmiş ve sonuç olarak Türk dilini konuşan nüfusunun ciddi oranda seyrekleşmesi ve hiç bir kültür mirasının neredeyse kalmadığı göz önüne alındığında İlek devleti Karahanlılar Türk dilini ve kültürünü muhafaza etmeye çalışmışlardır .. Ayrıca Bizlere İslamiyet Abbasiler Karluk Talas savaşı ile geçmemiştir ... Bizlere İslamiyet Samaniler tarafından geçmiştir yani İran'dan ... Karahanlı devleti İlek devleti ile ..

Bu Reklamı Kapat

O gün bugündür Bin bilmem kaç yıldır ... Türkler sürekli köle edilir soykırıma uğrar ve sürekli dışlanır ve hala da durum nispeten böyledir .. Araplar kendilerine Türklerden muhafız köleler yetiştirmiş ve bu kölelerde bazen isyan ederek bazen de devrim yaparak kendi düzenlerini kurabilmiştir ..

Bu muhafız kölelere Hindistan'da Ghulam , Arap dünyasında ise Memlük denir .

Örneğin Harzemşahlar köle devlettir , Memlükler Köle devlettir , Gazneliler köle devlettir , Delhi sultanlığı köle devlettir ...

Popüler Arap ve Fars kültürü ... Arap ve Fars dili ... ve İslamiyet'in de bunda bir araç olarak kullanılması ile bin bilmem kaç yıldır Türkler .. Sistematik soykırımlara eziyetlere köleleştirmeye ötekileştirmeye ... maruz kalmıştır .

Osmanlı'da bile durum böyledir .. Etrak-i Bi idrak veya Etrak veya benzeri terimler .. Türkleri aşağılamak için kullanılır ... Arap ve Fars kültürünü kanıksamış olan Türkler ... Karşıtı olan Türkleri ... Aşağılayarak onları küçük görerek insan sıfatına dahi koymayarak yaşarlar ve kimliklerini buradan alırlar .

Türkler bu süreçlerden geçtikten sonra ... Kölemenlerin köle muhafızların kurduğu seküler devletlerde ki bunlardan en ihtişamlı olanı Delhi Sultanlığı ve Et Devlet'üt Turkiyye yani Memlük devletidir ...

Ciddi oranda sekülerleşerek döneminin büyük medeniyetleri ve güçlü devletleri olan bu köle devletler ... ne yazık ki Et Devlet'üt Turkiyye yani Memlük devleti Çerkezler tarafından yıkılmış ama Yavuz Sultan Selim'e kadar burci kale muhafızlarına mensup çerkezler tarafından Türkçe ve Türk kültürü ile bir nebze devam ettirilmiştir .. Delhi Sultanlığı ' da ... Halacılar denilen bir grup tarafından ele geçirilmiş ve oradaki Türk Memlükleri yok edilmiştir .

Aşırı fanatik .. İrticacı ve aşırı İslamcı gruplar Türk devletlerini sürekli yıkmış zayıflatmış ve başkalarınca yıkılmasına neden olmuşlardır ..

Bu Reklamı Kapat

Buna Tarihte Abbasi Türk çekişmesi denilebilir ... Bu çekişmede ... İlk Defa Kahire İmamlığı ... Memlük Sultanlığı ve Sultan Baybars'ın Abbasi halifesine yaptığı muamele ve yeniden halife tayin edip diyanet işleri bakanı gibi bir şey yapmasıyla ilk defa Türklerin lehine dönmüştür .

Yavuz Sultan Selim'in Çerkezlerden Memlük devletini alarak halifeliği Osmanlı'ya getirmesi Oğlu Kanuni Sultan Süleyman'dan sonra ... Osmanlı'nın başına bela olmuş ve bir daha Osmanlı ... Eski gücüne tam olarak kavuşamamıştır ..

Türklerin bilimde ilerleyemeyişinin nedenini Mikro Ölçekte günümüz Afganistan'a bakarak anlayabilirsiniz

136 görüntülenme
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et