Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Tespit Edilemeyen Virüs Var Mıdır?

Bir videoda tespit edilemeyen virüs gibi bir şey duymuştum. Başka yerlere sorduğum zaman ise illaki gelişmiş tehdit koruması gibi şeylerle bulunur denmişti. Ancak ben yine de sormak istiyorum. Gelişmiş tehdit koruması gibi şeylerle bulunamayan,tespit edilemeyen bir virüs var mıdır?
480 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Hamza Coşkun
Hamza Coşkun
2,233 UP
yazılımcı

Hayır. Bildiğiniz gibi bilgisayarlar yazılım kodlarını işler. Bilgisayarda bir şey çalışıyorsa yazılmıştır ve bilgisayar tarafından anlaşılmıştır. Virüsler de birer yazılım olduğu için bilgisayar tarafından anlaşılır ve çalıştırılır aksi halde işlevsiz olur. Yani bir virüsün normal bir yazılımdan tek farkı niyetidir. Bilgisayar tarafından çalıştırılmaya ihtiyaç duyan bir şeyin tespit edilemez olması doğasına aykırı kalır.

Anti virüs yazılımları bilgisayarda çalışan process(işlem)'leri ve bilgisayara yüklenen yazılımların kaynak kodlarını inceler. Eğer anti virüs çok sayıda şüpheli kod/işlem bulursa önlem alır.

Yazılımların doğası gereği tespit edilemeyen yazılım olamayacağını söyledik peki virüs yazılımları tespit edilmeyi zorlaştırmak için ne gibi önlemler alabilir?

Tüm Reklamları Kapat

Obfuscate edilebilir

Lisanslı yazılımların kırılması olaylarını duymuşsunuzdur. Firmalar ücretli yazılımlarını herkesin kullanmaması için bazı lisans kodları kullanır ve yazılımlarının bu lisans kodlarını kontrol eden kısımlarını korurlar. Bu koruma işlemi için kaynak kodlarını karıştırma/şaşırtma işlemlerine sokarlar. Bilgisayar için çalışma konusunda bir değişiklik olmaz fakat yazılımın kaynak kodlarının niyetinin anlaşılması güçleşir. Anti virüs programları da yapay zekâ ile çalıştığı için bu kodları anlayamayabilir.

İşletim Sisteminin üzerinde çalışabilir

Aslında günümüzde artık bu konuda tonlarca güvenlik önlemi olsa da yine de teorik olarak bahsetmek istedim çünkü bildiğim kadarıyla tespit edilemez virüse en yakın durum bu.

computer layers
computer layers

Çok yüzeysel bir şekilde şöyle anlatabilirim, bilgisayarın açma tuşuna tıkladığınızda önce kernel(çekirdek. işlemci çekirdeği değil) açılır. Kernel ise OS(işletim sistemi)'u çalıştırır. İşletim sisteminin temel görevi uygulamalara izole bir ortam sunmaktır. Virüsler için en ideal konum kernel ve işletim sistemi arasındaki bir katmanda çalışmaktır ki bu durumda işletim sisteminde izole halde çalışan uygulamaların bu virüsü tespit etme gibi bir şansı olmaz. Böyle bir durumda tespit edilemez demiyelim ama tespit edilmesi oldukça zor bir virüs elde etmiş olursunuz.

101 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close