Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Tanrinin tanimini yaratilmamis olarak yapabiliriz. Bu tanima gore ateistlerin tanrisi evren ya da enerji olmaz mi? Yani ateism tanimi mantiksiz mi?

Felsefi mantigi kullandigimizda, beni annen, onu annesi derken geri geri gittigimizde bu surecin sonsuza kadar devam edemeyecegi asikar. Birseylerin hic yaratilmayip hep var olmasi gerekir. Iste bu sey tanridir. Yani ateism sozunun ici boşalmis olmaktadir. Sadece tanrilarinin ozellikleri farklidir.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Kendisini ateist olarak tanımlayan kişilerin reddetiği tasarımcı ile, dinlere ait yaradan, aynı değil. Bu yüzden teorik olarak bir ateistin reddettiğini düşündüğü tanrı zaten yok. Gerçek anlamda yaradan ı reddedebilmek için, yaradanı içinden çıktığı dinin önerdiği şekilde ele almak durumunda birey.

Rasyonel anlamda tanrının olduğunu ya da olmadığını söylemek imkansızdır.

Bilimsel hiçbir veri, tanrının olmadığını ortaya koymaz. Olduğunu da ortaya koymaz.

Tasarımcı reddinin bilimsel hiçbir dayanağı bulunmamaktadır.

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Bahsettiğiniz konuyu yanlış anlamadıysam, Tanrı'nın her zaman var olması gerektiğini yoksa bizlerin olamayacağımızı savunuyorsunuz.

Şu şekilde bir örnek ile anlatmak istiyorum;

Tanrı eğer varsa; "zaman" da "Tanrı" ile birlikte olmak zorundadır.

Eğer "zaman" olmadığı halde "Tanrı" varsa ve "Tanrı" "zamanı" sonradan yarattıysa, bu durum çok mantıksız olur...

"Tanrı" olduğu sürece "zaman" da vardır.

Bazı insanlar Tanrı'yı kabul etmeyi reddeder. Bunun sebebi, bazısına göre, hiç var olmayışıdır veyahutta olsa bile ona ihtiyaçları olmadığına inanırlar ya da Tanrı'ya karşı nefret ve kin beslerler.

Bu yüzden "Tanrı" inanmak yerine "zaman"a inanırlar.

(Kafam çok karışık, o yüzden hatam olabilir :)

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ama nihayetinde hepimiz aynıyız. Hepimiz maymunlardan türedik.”
Albert Einstein