Sorulara Dön
0
Felsefe

Tanrı "var" demek doğru mu?

Varlık dediğimiz zaman bu evren dahilindeki şeyleri anlıyoruz. Tanrı sonradan yaratılanlara benzemiyorsa ona var dememiz mantıksal olarak doğru mu?

2
154 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba Ömer Bey,

Bu konuda Spinoza'nın Tanrı anlayışını okumanızı öneririm. Ben biraz bahsetmek istiyorum size. Tanrı "vardır" demek onun ezeli ve ebedi oluşundan bir şey kaybettirmez. Tabi "var" kavramına insan aklının sınırlandırdığı şekilde bakmak yanlış. Zaten insan aklının üstünde bir akla ulaşılabildiğine biraz daha anlamlı hale gelir Tanrı ve onun varlığı. Birçok filozof ve kitabi dinler bu konuda farklı farklı görüşler öne sürmüştür. Kitabi dinlerde yer alan anlayışa göre Tanrı bu evrenin üstünde bir yerdedir. Yani bu evrene "aşkın"dır. Ve Tanrı'nın bu aşkınlığı Tanrı'yı yarattığı varlıklardan ayırır. Bu yüzden kitabi dinlerde bu durum bir çelişkiye neden olabilir diyebiliriz. Ama Spinoza'da bir çelişki yoktur. Kendisi Etika kitabında Tanrı'yı anlatmaya çalışmıştır ve bunu anlatırken de geometrik bir yöntem kullanmıştır. Tanımlar, aksiyomlar ve önermelerle Tanrı hakkında bilgi veren Spinoza bir çelişkiye düşmez. Zaten geometrik yöntem kullanmasının sebebi de budur. Kitabi dinlerin aksine inançla değil akılla Tanrı'ya ulaşmaya çalışır. Spinoza'nın Tanrı'sı kitabi dinlerdeki gibi evrene "aşkın" değil "içkin"dir. Bu yüzden Tanrı'dan zorunlulukla meydana gelen varlıklarla Tanrı arasında bir farklılık yoktur. Çünkü varlık zaten Tanrı'nın özünden oluşmuştur, aslında Tanrı'nın tavırlarıdır varlıklar. Şöyle bağlamak istiyorum. Spinoza özelinde konuşursak varlık derken sadece bu dünyadaki varlıkları anlamayız, varlık zaten Tanrı'dan zorunlulukla meydana geldiği için varlık dediğimizde bir bütün algılarız. Tanrı varlıktadır, varlık Tanrı'da şeklinde özetleyebiliriz.

106 görüntülenme
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Kaynaklar

Bizim bildiğimiz kuran, incil, tevratda anlatılan tanrı yok. Onu net biliyoruz. Yunanlıların var ettikleri

https://tr.wikipedia.org/wiki/On_%C4%B0ki_Olimposlu buradan görebileceğiniz gibi,

Zeus,

Hera,

Poseidon,

Demeter,

Afrodit,

Athena,

Ares,

Apollon,

Artemis,

Hephaistos,

Hermes,

Dionisos

vb bu tanrılarda yok onlarıda biliyoruz.

İnsanlar evrimi öğrenince tanrıyı evrimle bağdaştırdılar ve kuran, incil, tevratda geçtiğine dair ispatlar dahi sunmaya çalışanlar var.

Kimisi tanrı big bang ile uzayı, maddeyi, hareketi, mekanı, zamanı, yarattı gerisine karışmadı deyip bırakabilir.

Kimisi tanrı big bang ile uzayı, maddeyi, hareketi, mekanı, zamanı, yarattı. Ardından galaksileri, yıldızları, gezegenleri, güneşi, güneş sistemini, dünyayı yarattı gerisine karışmadı deyip bırakabilir.

Kimisi tanrı big bang ile uzayı, maddeyi, hareketi, mekanı, zamanı, yarattı. Ardından galaksileri, yıldızları, gezegenleri, güneşi, güneş sistemini, dünyayı yarattı, insanı, canlılarıda evrimle var etti gerisine karışmadı deyip bırakabilir.

Kimisi tanrı big bang ile uzayı, maddeyi, hareketi, mekanı, zamanı, yarattı. Ardından galaksileri, yıldızları, gezegenleri, güneşi, güneş sistemini, dünyayı yarattı, insanı, canlılarıda evrimle var etti, daha sonra insan yeryüzünden iyilik ve kötülük yapacak hale geldiğinde insanın iyilik ve kötülük üzerine imtihanını başlattı, iyiler öldükten sonra mükafat yerine, kötüler öldükten sonra ceza yerine gidecekler diyebilir.

Günümüzde big bangın öğrenilmesi ve evrimin öğrenilmesi ile Tanrı var diyenlere seçeneklerde çoğalmıştır.

Big bangden öncesi yok. Çünki big bangdan önce uzay, hareket, mekan yoktu. Yani zaman yoktu. Zaman dediğimiz şey için hareket lazımdır, hareket için mekan lazımdır. Dünya güneş etrafında dönecek ki dünyanın yani içinde yaşayan canlıların bir zamanı olsun. Güneşin hidrojenide maddesel azaldıktan sonra zamanla güneşte yok olacak.

Bizim zamandan etkilenmemiz dünyanın güneş etrafında bir tur dönmesi ile 1 sene oluşuyor. Dünyanın kendi etrafında dönmesi ile gece - gündüz oluşuyor. Biz canlıların zamandan etkilenmesi hücrelerimiz zamanla yenilenmiyor ve organlarımızda hücre ölümleri gerçekleşiyor. Bizim ölümlerimizde herhangi bir kaza, şu bu olmadı ise bu şekilde gerçekleşiyor. En fazla 100-150 sene yaşayabiliyoruz.

Big bangdan öncesini açıklayamıyoruz.

Uzayın sonsuzluğunu açıklayamıyoruz.

Bigbangdan öncesini şöyle açıklayabiliriz. Maddenin kökenine gittiğimizde bir çok uzay var ve bu uzaylarda big banglar oluşuyor. Bazılarında oluşuyor, bazılarında oluşmuyor. Bir çok kabarcık var ve bizde big bang oluşan bir kabarcığın içinde olabiliriz.

Belki böyle bir şey olabilir.

Bunları yapan bir tanrı var mı dersek, bunları yapan bir tanrı yok. Evrende herşey maddenin birbiri ile etkileşime girmesi ile oluşur.

En iyi insan, çevresine, arkadaşlarına, dostlarına, diğer insanlara, zor durumda olanlara, engellilere elinden geldiğince, gücü yettiğince iyilik yapan insandır.

211 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın