Sorulara Dön
1
Teoloji & Din Felsefesi

Tanrı eğer varsa neden insanlardan kendisine tapınmalarını ister?

2
Anonim 1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Mükemmel Tanrı için sebebi bilinmemektedir fakat bu Tanrının insansal duygulara ve düşüncelere sahip olduğunu gösterdiğini için Tanrıyı mükemmellikten aşağı çeker.

Hristiyanlık ve Yahudilikte, Tanrı mükemmel değildir. İnsanlar duygulara sahip olmasının yanı sıra Yahudilikte başka tanrılarda vardır. Bu yüzden Yehova diğerlerine değil kendisine tapınılmasını ister. (Hristiyanlar da eski ahit adı altında Yahudiliği kabul eder )

İslam'da bu ikisinin devamı niteliğinde olduğu için Allah onlara benzerdir fakat en büyük farkı İslam Tanrısının mükemmel olmasıdır. Bu da çelişki doğurur. Başka Tanrı olmadığı için Yehova gibi tanrılar arasında prestij ve güç kazanmaz. Mükemmel olduğu için daha aşağı varlıkların saygısını önemsememesi gerekir.

"Yarattığı her şeyden saygı beklemesi oldukça doğaldır." gibi savunmalar kelimenin tam anlamıyla saçmadır. Mükemmel Tanrıya, hatalı ve mükemmel olmayan insanın özelliğini yüklemektir.

Saygı ihtiyacının sebepleri başkalarının bizi ciddiye alması, önemli görmesini istememizdir.(Kaynak 1 ve 2) Fakat bu "başkaları" bizim dengimiz ve ihtiyaç duyduğumuz insanlardır. Bizim diğer insanların sevgisine ve saygısına ihtiyacımız varken ve bu yüzden saygı duyulmak, sevilmek isterken; Mükemmel Tanrının bunlara ihtiyacı yoktur.

Aynı zamanda sadece insan değil, melekler de Allaha tapar. Meleklerin farkı ise iradeleri olmadığı halde tapmalarıdır. İnsan bile bilişsel ortamda oyun karakteri yaratıp kendisine taptıracak kadar egolu değildir.

Bu durumda bence ona taparak saygı duymamızı istemesinin sebebi Egodur.

Soruya teist birinin gözünden verilebilecek 3 adamakıllı cevap vardır;

  • Birincisi sınırlı beyne sahip insan sınırsız Tanrıyı anlayamaz.
  • İkincisi Tanrı mükemmel değildir. (Saygı beklemesi mükemmel olmadığını gösterir)
  • Üçüncüsü Tanrı egoludur.

En güzel cevap ise Tanrı yoktur olur.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • changingminds. Saygı İhtiyacı. (10 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 10 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • David De Cremer ve Laetitia B. Mulder. Saygı Sevgi İhtiyacını Anlama. (10 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 10 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Elon Gilad. Yahudilikte Tanrı Kavramı. (11 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 11 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Buna oldukça basit bir cevap verebiliriz. Çünkü 'tanrı eğer var ise' tek ve gücü sonsuz olan ve sonsuzluktan gelendir. "ol" dediğinde her şeyin olduğu bir varlığın, yarattığı her şeyden saygı beklemesi oldukça doğaldır. Günlük yaşantımızda bile annemiz, bizi doğurup büyüttüğü için ona sevgi ve saygı bağı ile bağlıyızdır. Tanrı bizim var oluşumuza sebep olan bir varlıksa eğer, neden tapınmamızı istemesin?

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  • holmes, et al. (h, 2021). h.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın