Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Tabiat tarihi müzelerini gezmeyi sever misiniz? Daha önce gezip beğendiğiniz ve beğenmediğiniz tabiat tarihi müzesi oldu mu?

Bir tabiat tarihi müzesinde sizi neler etkiler/etkiledi? Türkiye'de bu müzelerdeki sergilemeyi ve evrim teorisi hakkında verilen bilgilendirmeleri yeterli buluyor musunuz? Öneri ve eleştirileriniz nelerdir? Görüşlerinizi nedenleriyle açıklamanız beni mutlu eder. Özellikle bu konuda çalışma yapan uzman biri iseniz lütfen yüksek lisans tez çalışmamda bana yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Müzenin her çeşidini çok severim ancak modern sanatlar müzelerini daha sık ziyaret ediyorum. içerikleri ve temaları sıklıkla değişiyor.

kazdağı sarıkız etnografya müzesi, çok küçük ve eser sayısının sınırlı olmasına rağmen ilk deneyimim olması bakımından çok etkileyici ve akılda kalıcıydı. müzeleri sevmemde çok etkili oldu. Galiba orada tanıştığımız insanlar, şirince, deniz, şarap vb gibi sosyal nedenlerle çok sıkı bağlandık bu müzeye. onun dışında türkiyedeki tüm müzeleri gördüysem de sarıkız'ın yeri hep başka oldu. diğer müzeler sanki hep ziyaretçilerini ıskalıyor ama sarıkız gözlerinizden öpüp okula gönderiyordu.

şiraz üniversitesinin doğa tarihi ve teknoloji müzesi, ülkeden beklentimin çok üzerindeydi. ziyaret saatleri oldukça sınırlı olduğundan yeterince inceleyemedik, bir görüp çıktık. bir yıl boyunca sadece bir kez gidebildik çünkü açık olduğu sınırlı saatleri kimsenin gidemeyeceği bir zamana özellikle denk getirilmiş gibiydi. (günde iki saat açıktı, o gün tatil değilse. iranda sıklıkla tatil olur, tatilde de müzeler kapalı :) Çok kısa notlarla tanıtımlar vardı. Zaten iranda evrimle ilgili açıklama yapılmasını beklemiyordum. genel olarak iran müzelerinde uzun açıklamalar tanıtımlar da bulunmaz. linkini bırakıyorum:

https://www.kojaro.com/attraction/7888-natural-history-and-technology-museum-shiraz-university/

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. gejaro adlı bir site şiraz üniversitesine bağlı köğk bir doğa tarhi be teknoloji müzesi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insana mantığını nasıl kullanacağını öğretin; bir ömür boyu düşünecektir.”
Phil Plait