Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver

Süt kanser mi yapar?

Okuduğum bir yazıda süt içmenin kemik kırılmalarını artırdığı, kanser yaptığı ve hatta evrimsel olarak kanıtlandığı üzere süt içmememiz ve çocuklara da içirmememiz gerektiği yazılmış. Bunlar ne kadar doğrudur? İlgili yazının urlsini ekliyorum.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
1 Cevap

Süt, doğumdan itibaren sindirim sistemi henüz küçük ve gelişmemiş olan her memeli diyetinin temelidir. Aslında, vücudumuzu harekete geçiren ve büyümemize yardımcı olan bir güç besinidir. Süt; yağ, vitamin, mineral ve süt şekeri olan laktoz bakımından zengindir. Hepsinden öte, doğumdan bir süre sonra bizi enfeksiyonlardan koruyan ve bağışıklık sistemimizi düzenleyen antikorlar ve proteinler içerir. Ama, bunu üretmek annelerimiz için zahmetlidir. Sonuç olarak, insanoğlu anne sütü içmeyi bırakır ve ebeveyninin beslenme şekline geçiş yapar (Günlük yediğimiz yemeklere.) Bu binlerce yıl boyunca böyleydi. Ta ki, yaklaşık 11 bin öncesinde atalarımız ilk tarım topluluklarını kurarak yerleşik hayata geçene kadar. Yerleşik hayata geçinde ne oldu, hayvanlar beslemeye başladık, bunlardan en önemlileri inek, keçi gibi süt veren hayvanlar. Çiftlik hayvanlarının gereksiz ve bol bulunan şeyleri tüketip besleyici ve lezzetli yiyeceklere dönüştürdüğünü keşfettik, yâne süte. Bu, özelliklerde zor zamanlarda, hayatta kalma açısından büyük bir fark yarattı. Bir doğal felaket olduğunda (heyelen, deprem gibi) insanlar hayvanları kesip bir kaç gün idare ettikten sonra aç kalmak yerine besleyici sütünü içip hem hayvanlardan olmamış hem de canlarından olmamış oldu. Böylece, süte sahip olan gruplar evrimsel bir avantaj elde etti. Ve doğal seçilim yoluyla çok fazla süt tüketen toplulukların genleri değişti. Bu adaptasyon özel bir enzimle ilgilidir, laktaz. Genlerimize yeni bir enzim eklendi, böylece, süt şekeri olan laktozu parçalayabilir ve sütü kolayca sindirebilirdik. Fakat, biz büyüdükçe vücudumuz daha az laktaz enzimi üretir. Dünya nüfusunun yaklaşık %65-70'i bebeklikten sonra bu enzime sahip olmaz. Bu da, her gün 150 mililitreden fazlasını sindiremediğimiz anlamına gelir. Sindiremediğimiz için çeşitli vücudunuz da çeşitli sıkıntılar olabilir o yüzden eğer yetişkin bir bireyseniz laktozsuz süt içmeniz daha yararınıza olacaktır. Eğer karnınız ağrımasına rağmen çokca süt içiyorsanız kemir kırılmaları gibi olaylar gerçekleşebilir.Çocuklar ve bebeklere öncelikle anne süt yoksa hayvan sütü içirebilirsiniz bir zararı yoktur.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Etik olmayan biri, bu dünyaya salıverilmiş bir canavardır.”
Manly P. Hall
Geri Bildirim Gönder