Sorulara Dön
4
Evrim & Abiyogenez

Süt kanser mi yapar?

Okuduğum bir yazıda süt içmenin kemik kırılmalarını artırdığı, kanser yaptığı ve hatta evrimsel olarak kanıtlandığı üzere süt içmememiz ve çocuklara da içirmememiz gerektiği yazılmış. Bunlar ne kadar doğrudur? İlgili yazının urlsini ekliyorum.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Süt, doğumdan itibaren sindirim sistemi henüz küçük ve gelişmemiş olan her memeli diyetinin temelidir. Aslında, vücudumuzu harekete geçiren ve büyümemize yardımcı olan bir güç besinidir. Süt; yağ, vitamin, mineral ve süt şekeri olan laktoz bakımından zengindir. Hepsinden öte, doğumdan bir süre sonra bizi enfeksiyonlardan koruyan ve bağışıklık sistemimizi düzenleyen antikorlar ve proteinler içerir. Ama, bunu üretmek annelerimiz için zahmetlidir. Sonuç olarak, insanoğlu anne sütü içmeyi bırakır ve ebeveyninin beslenme şekline geçiş yapar (Günlük yediğimiz yemeklere.) Bu binlerce yıl boyunca böyleydi. Ta ki, yaklaşık 11 bin öncesinde atalarımız ilk tarım topluluklarını kurarak yerleşik hayata geçene kadar. Yerleşik hayata geçinde ne oldu, hayvanlar beslemeye başladık, bunlardan en önemlileri inek, keçi gibi süt veren hayvanlar. Çiftlik hayvanlarının gereksiz ve bol bulunan şeyleri tüketip besleyici ve lezzetli yiyeceklere dönüştürdüğünü keşfettik, yâne süte. Bu, özelliklerde zor zamanlarda, hayatta kalma açısından büyük bir fark yarattı. Bir doğal felaket olduğunda (heyelen, deprem gibi) insanlar hayvanları kesip bir kaç gün idare ettikten sonra aç kalmak yerine besleyici sütünü içip hem hayvanlardan olmamış hem de canlarından olmamış oldu. Böylece, süte sahip olan gruplar evrimsel bir avantaj elde etti. Ve doğal seçilim yoluyla çok fazla süt tüketen toplulukların genleri değişti. Bu adaptasyon özel bir enzimle ilgilidir, laktaz. Genlerimize yeni bir enzim eklendi, böylece, süt şekeri olan laktozu parçalayabilir ve sütü kolayca sindirebilirdik. Fakat, biz büyüdükçe vücudumuz daha az laktaz enzimi üretir. Dünya nüfusunun yaklaşık %65-70'i bebeklikten sonra bu enzime sahip olmaz. Bu da, her gün 150 mililitreden fazlasını sindiremediğimiz anlamına gelir. Sindiremediğimiz için çeşitli vücudunuz da çeşitli sıkıntılar olabilir o yüzden eğer yetişkin bir bireyseniz laktozsuz süt içmeniz daha yararınıza olacaktır. Eğer karnınız ağrımasına rağmen çokca süt içiyorsanız kemir kırılmaları gibi olaylar gerçekleşebilir.Çocuklar ve bebeklere öncelikle anne süt yoksa hayvan sütü içirebilirsiniz bir zararı yoktur.

113 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın