Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Süt ve süt ürünleri insan derisini kalınlaştırır mı? Kalınlaştırıyor ise neden kalınlaştırır?

Süt ve süt ürünlerinde kazein denilen bir çeşit protein varmış ve denilene göre bu kazein deriyi kalınlaştırıyormuş bu nedenle profesyonel vücut geliştirmenleri yarışmaya az zaman kala bu tür maddeleri almayı bırakıyormuş, ne kadar doğrudur bu iddia

1
Teşekkür (1)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Öncelikle deri kalınlaşması olarak, deri altı yağlanmayı kastettiğinizi varsayarak sorunuzu cevaplıyorum.

Süt ve süt ürünleri yoğun protein ve kalsiyum ihtiva ediyor. Eğer bu protein ve kalsiyum yoğunluğunu baz alarak deri altı yağlanmayı sağladığını düşünürsek yanlış düşünmüş oluruz. Çünkü kalsiyum ve protein ihtiyacımızı diğer besinlerden de sağlıyoruz. Ama burada düşünebileceğimiz konu şu olabilir protein ihtiyacınızı karşılama konusunda beslenmenizi çeşitlendirmeden günde litrelerce yağlı süt içerseniz yada süt ürünleri tüketirseniz bu doğrultuda alacağınız yağdan dolayı bir yağlanma da beraberinde gelecektir. Ve yağlanma sonucu olarak deri kalınlaşabilir.

Ayrıca derin yağ tabakasının kalınlığı yaşa, ırksal özellikler ve beslenme düzenine bağlı olarak değişmektedir. Derin yağ dokusunun dağılımını genetik yapı belirlemektedir. Açıklama kısmında bahsetmiş olduğunuz idda herhangi bir bilimsel açıklama barındırmamaktadır. Özetle; deri altı yağlanmanın tüketmiş olduğumuz süt ve süt ürünlerinin içeriğindeki yağ ile ilişkilidir, kazein ile bir ilişkisi olduğunu düşünmüyorum.

Teşekkür (2)
Paylaş
5

Kaynaklar

  1. Tozlu
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bazı insanlar, özellikle de erkekler, bilimin kadınlar için iyi bir kariyer tercihi olmadığını söylediler. Bu, beni başarılı olmak konusunda daha da azimli kıldı.”
Francoise Barre
Geri Bildirim Gönder