Sorulara Dön
2
Tarih & Coğrafya

Şu ançin sınırları içerisinde bulunan türk piramitleri gerçekten bahsedildiği gibi türklere mi ait ve bu konuyla ilgili detaylı araştırma var mı?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Hayır, Çin Piramitleri Türklerce ya da Çin'in kuzeyinde yaşamış herhangi bir bozkır kültürünce yapılmış değil. Hepsi tarihleri gayet iyi bilinen, zaten uzun zamandır Çinli kronik yazarlarınca kayıtları tutulmuş antik Çin krallıklarının önemli devlet adamları, imparatorlar, imparatoriçeler ve hatta cariyeler için inşa edilmiş anıt mezarlar, diğer deyişle süslü mozolelerdir. Üstelik bölge her nedense bütün sosyal medya mecralarında bir zamanlar meşhur edildiği şekilde girişi yasak bir alan da değil, yıllardır ziyaretçi alan bir turistik uğrak. Sinologlar ve Çin tarihçileri tarafından gayet iyi bilinen bir yapılar kompleksi. Ortada gizli saklı hiçbir şey yok.

Özellikle Han hanedanı bayrağı altında, ilk imparator Qin Shi Huang'ın otokratik lider kişiliğinin emrinde kılıçla birleştirilen antik Çin feodalitesi derhâl kendine bir lider kültü yaratma çabasına girişmişti. Sonradan bütün Çin entelektüelleri tarafından eleştirilecek Qin Shi Huang'ın kendi adına yaptırdığı mozole, Maoling, piramit yapılarının en bilineni olup geometrik şekliyle değil, içinde barındırdığı binlerce sunî asker figürüyle, imparatorun kabrini ebediyen gözleyen terracotta ordusuyla meşhurdur. Her ne kadar Çin'de anıt mezar inşa etme geleneği Neolitik çağa kadar takip edilebilse de Qin Shi Huang ve şaşalı mezarı, binlerce yıl sürecek bir lider kültünün önderi olarak sonraki birçok Han imparatoru saltanatı boyunca bir gelenek yaratacaktı. Öyle bu adet sonradan Kore'deki Goguryeo krallarına bile örnek teşkil edecek, ta Tangut imparatorları dönemine kadar yer yer tekrar su yüzüne çıkacaktı.

Bugün elimizdeki bulguların hiçbiri şimdiki Çin'in Shaanxi eyaletinde tarihî Han hanedanının Guangzhong Yaylası'nda serpiştirilmiş piramit şeklindeki yapıları Türklerle ilişkilendirmez. Aksine bu geleneğin başlatıcısı olan Qin Shi Huang'ın kendi dönemindeki en önemli politik rekabetlerinden birinin Türk kültürünün köklerinden kabul edilen Xiongnu chanyu'su Touman'a (MEB eserlerindeki adıyla "Teoman") karşı verilmiş olması büyük bir ironi olsa gerek. Piramitlerin ne gelenek ne tarih ne de somut inşaat açısından Türklerle bir ilgisi yoktur, haklarındaki temel bilgiler uzun zamandır açıkça bilinmektedir.

192 görüntülenme
3
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Chinese Pyramids. (23 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 23 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Qin Tomb. (23 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 23 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Records Of The Great Historian, Sima Qian. (23 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 23 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Massive Pyramid, Lost City And Ancient Human Sacrifices Unearthed In China. (23 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 23 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. The Chinese Pyramids And The Sun. (23 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 23 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın