Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Sormak istediğim şey biraz insan bilinci ile alakalı. Bilinci beyinden ayıran nedir? Ya da öyle bir şey var mıdır? Anlatmak istediğim şey için açıklamaya baksanız?

Bazen beynimiz ile çelişiriz ya. Ya da beynimiz bizi kandırır gibi. örnek verecek olursam mesela ekranda gördüğümüz herhangi bir korkutucu görüntüden korkarız , gerçek olmadığını bile bilmemize rağmen. Bilenler cahilliğimi maruz görsün,beynimizin düşüncelerimizi yarattığını varsayıyorum. O zaman beynimiz kendini mi kandırmış oluyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bilinç beyinden ayrılamaz ikisi bir bütündür.Bilinç beynin nöronal faaliyetleri sonucu ortaya çıkan tamamen fiziksel temelleri olan bir olgu.Yani bilincin temeli nöronlar arası etkileşim.Örneğin bayılmayı ele alalım.Bayılma bir takım nedenler sonucu kan basıncının düşmesi ile kanın yer çekimine yenilerek beyne ulaşamaması sonucu beyne yeterli kan akışı ve oksijen sağlanmaması durumda oluşur.Beyne yeterince kan ulaşamayınca nöronlar arası iletişim kesintiye uğrar ve bilinç kaybolur.Kişi yere düşünce yer değiştirme nedeni ile kan tekrar beyne ulaşır ve bilinç tekrar açılır.Yani bilincin temeleri tamamen mekanistik temeller doğa üstü hiçbir şey yok.Bilincin neden var olduğu ve Nöronal networkların nasıl ve ne şekilde öznel deneyimi meydana getirdiği modern bilimin çözülmeyi bekleyen en zor sorularından.Tabi ki sizin de dediğiniz gibi beyin düşünceleri meydana getirir.Aslında daha net bir şekilde açıklarsak bilinç ve bilinçaltı diye iki kavram vardır.Beyin çevreden her an bir çok uyartı toplar buna bilinçaltı deniyor.Ancak bu uyartılardan o an için önemli olanlar öne çıkıyor ve farkındalığa düşüyor buna da kabaca bilinç deniyor.Örneğin her gün geçtiğiniz sokağı düşünün bu sokakta onlarca ayrıntı var yanından geçtiğimiz evler bu evlerin renkleri kaldırımlar arabalar arabaların markaları renkleri vs vs ancak bunların farkında olmayız çoğu kez ancak bu uyartılar ne zaman birine dikkatlice baksak bilinçaltından bilince çıkıyor ve onu deneyimliyoruz.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İhtiyacımız olan tek şey var: Çalışmak!”
Mustafa Kemal Atatürk
Geri Bildirim Gönder