Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Sorgulamak ne işe yarar? İnsan hayatını, evreni, olayları sorguladığı zaman eline ne geçiyor? İnsan neden sorgulama ihtiyacı hissediyor?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Sorgulama insanın merak güdüsünden kaynaklanmaktadır. İsteseniz de istemeseniz de sorgularsınız. Beyin sürekli bir anlama gayreti içerisindedir. Bu nedenle anlam veremediği konulara takılır ve o konular hakkında daha fazla malumata (information) sahip olmak ister.

Beynin bu davranışı bir bilgi-işlem makinesi olmasından kaynaklanmaktadır. Bilgi işlem süreçleri Entropi yasalarına tabiidir ve evrende Entropi (Düzensizlik) sürekli arttığı için beyin düzensizliği azaltmaya çalışır. Azalan düzensizlik bilme sonucuna sebep olur.

Yani merak olayı sizinle ilgili değil daha çok fiziksel bir bilgi-işlem bir sürecidir. Kaynağı okuyabilirsiniz.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Journals.plos Beyin Entropisi ve Zeka
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Jeolojik kayaçlar, Dünya'nın yazdığı epik bir şiir gibidir.”
Rachel Carson
Geri Bildirim Gönder