Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Arda Akıncı
Üye
10

Soğuk hava bizi hasta etmiyorsa, neden soğukta burnumuz akıyor veya hapşırıyoruz?

Soğuk havanın direkt bizi hasta etmediğini biliyoruz fakat hastayken soğuk havaya çıkıldığında burun akıntısı, hapşırma isteği gibi etkiler oluyor hasta değilken bile soğuk hava vücut direncimizi düşürmüyor mu? Sıcak havada aynısı olmuyor çünkü. Eğer düşürüyorsa da o zaman direkt hastalık sebebi olmaz mı?
857 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ömer Faruk Tokmak
Soğuğa çok maruz kaldım.

Soğuktan hasta olmazsın fakat bir eşik var o geçilirse soğuk kemiklerde ve kaslarda ağrı yapabilir. Kış kampı çok yaptım ayrıca soğukta defalarca motor kullanmışlığım var. Tecrübelerime dayanarak yazıyorum, bilimsel bir bilgim yok.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir

Hayır, soğuk havanın hasta ettiği inancı tamamen bir efsane ve herhangi bir gerçeklik payı yok. Tabii ki soğuk havalarda iç mekanlarda daha çok kalma gibi davranışlar nedeniye viral hastalıkların yayılma ihtimali artıyor; ama bunun havanın soğukluğu ile bir ilgisi yok.

"Soğukta hemen hasta olanlardansanız", bundan sonra çetele tutun. Yani normalden soğukta (ve sıcakta) kaldığınız anları telefonunuzda bir not olarak kaydedin. Sonraki 3 gün içinde hasta olup olmadığınızı da not edin. Göreceksiniz ki hastalıklarınızın soğukla bir alakası olmayacak.

Burun akıntısına gelince... Her burun akıntısı hastalık belirtisi değil. Sadece viral ve bakteriyel unsurları vücuttan atma çabasının bir sonucu olarak oluşan burun akıntısı bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Ama burnumuz her aktığında, vücut virüs ve bakterileri atmaya çalışıyor diye bir kaide yok.

Tüm Reklamları Kapat

Soğuk havalarda beden sıcaklığımız düşmeye meylettiği için, vücudumuz soğuk hava ile temas eden bölgelerde daha fazla mukus üreterek ekstra bir ısı kalkanı oluşturmaya ve ısı kaybını azaltmaya çalışıyor. Bu mukus, burun ve geniz akıntısı ile sonuçlanıyor. Bu sırada burun kıllarına da daha çok akıntı temas ettiği için, hapşırma ihtimali de artıyor (keza, her hapşırık da hastalık belirtisi değildir). Soğuk ortadan kalkınca, bunlar da hiçbir hastalığa yol açmadan kayboluyorlar.

Özellikle de Türkiye'de yaygın olan bu "soğuk fobisinin" derhal yenilmesi çok önemli. Birçok kişinin sosyal hayatını dikkate değer miktarda kısıtlayan, anormal bir korku bu.

Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
69
2
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close