Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Sizce insanlar bildiğimiz anlamıyla bir

...Yoksa bizim kişilik olarak adlandırdığımız olay tamamen bireyin kendine özgü biyolojik yapısından kaynaklanan dış uyaranlara verilen olağan ve de olması gereken bir tepki midir ?

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

İkinci dediğinizin doğru olduğunu düşünüyorum ve günümüz sinirbilimi de bunu gösteriyor. Sergilediğimiz her davranış, yaptığımız her tercih, gösterdiğimiz her tepki, kendisinden önce gelen çevresel ya da içsel bir uyarıdan kaynaklanıyor. Kendi kendine oluşan hiçbir uyaran yok.

Bu durumda, bilincimizin ve kişiliğimizin maddesel düzlemden bağımsız olduğunu iddia etmek saçmalık olacaktır. Yani bizler esasında bilinçli olsak da (diğer birçok tür gibi), bu bilincimiz özgür bir bilinç değildir. Biz öyle sanarız, çünkü beynimiz zamansal bir eleme/seçme uygulayarak bize kendi kararlarımızı aldığımızı sanmamıza neden olur. Bunun bir diğer nedeni de, karar alma sürecinden önce meydana gelen olayların aşırı hızlı ve algılanamaz bir şekilde gerçekleşiyor olmasıdır. Ancak son ürün olan "karar" veya "kişilik", algılanabilecek kadar uzun bir süreye yayılmıştır.

İşte biz, bu yüzden özgür kararlar aldığımızı sanarız. Halbuki kararlar, biz onları almadan önce, beynimizde alınır. Benzer şekilde kişiliğimizi yansıtan davranışlar, onları biz kontrol ediyormuşuz gibi gelse de, onlara müdahale edebilecek olmamızdan önce oluşurlar. Dolayısıyla bu bağlamlarda diğer herhangi bir hayvandan daha özgür olduğumuzu düşünmüyorum. Sadece onlardan daha özgür olduğumuzu sanmamıza neden olacak kadar gelişmiş bir beynimiz olduğunu düşünüyorum, o kadar.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kişi, söyleyecek bir şeyi olmadığında kötü söze başvurur.”
Voltaire
Geri Bildirim Gönder