Puan Ver
0
Puan Ver

Sizce fermi paradoksundaki büyük filtrenin gerisindemi yoksa önündemiyiz?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Bu sorun aslında çok yönlü bir soru çünkü yorum sorusu. Benim yorumuma göre ne önündeyiz ne de gerisinde. Nasıl mı?

Şöyle:

Tamamı ile bakış açımız ile cevabın değişebileceği bir soru. Eğer ki bizden kat ve kat üst bir medeniyet bize bakarsa onlara göre halen daha büyük filtreyi geçememişizdir. Çünkü onların büyük filtre anlayışı daha farklıdır. Ancak bizden kat ve kat geride olan bir medeniyete göre ise biz büyük filtreyi geçmişizdir. Çünkü onların büyük filtre tanımı çok daha ilkel olacaktır.

Ne ilerisinde nede gerisindeyiz, tamamen bakış açımıza bağlı.


Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İşte burada duruyor: Atomların oluşturduğu bir bilinç, meraklı bir madde... Denizin kenarında duruyor ve düşünüyor: Ben... Atomların evreni, evren içerisinde bir atomdan ibaretim!”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder