Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hasan Enver Mert
Üye
2

Sizce ancap mantıklı mı?

Anarko-kapitalizm dediğimiz bu ideoloji bu günlerde baya popüler oldu sizce mantıklı mı?Neden?
2,088 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Owlytune Wisdom
vergi ödüyorum(düzenli olarak gasp ediliyorum)

anarko kapitalizme getiriliebilecek en büyük eleştirilerden biri insanların anarşist bir sistemde tekrar bir otorite altında birleşecekleri ve anarşi ortamının fazla sürmeyeceği ama nasılki nasıl olsa bitecek ve daha fazla yiyemeyeceğim diye en sevdiğimiz çikolatayı yemekten vazgeçmek çok absürd bir davranışsa bu itirazda çok absürt(berbat anlatımımım için kusura bakmayın)

123 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Vekil None
Son bir yıldır bu konu hakkında kafa patlatan biriyim.

Çağdaş bir türk milliyetçisi olarak, sağ liberteryenizim ile tanışmak beni derin bir boşluğa itti.

Sanırım bu konu üzerine son bir yıldır her gün, toplamda binlerce saat düşündüm ve bu sürecin sonunda şu kanıya vardım.

Sağ Liberteryenizm'in varabileceği en uç nokta Minarşizm, yani devletin sadece hukuk ve güvenlikten sorumlu olduğu, vatandaşının yalnızca can ve mal güvenliğini sağladığı devlet modeli. Anarko-kapitalizm (Ancap) doğası gereği tüm dünyada uygulanması gereken bir model. Ee haliyle bu modele de aynı anda tüm dünyada bir oylama yapıp çıkan sonucun dünyanın her yerinde ancap yönetimi çıkmasıyla geçiş yapamayacağımız için bu modelin tıpkı internet gibi, biz direkt talep etmeden, dolaylı olarak tüm dünyaya hakim olması gerekir. Onun için politik pusulada bir yeri olduğunu da düşünmüyorum.

Tüm Reklamları Kapat

Teoriyi bir kenara bırakıp pratik dünyaya gelecek olursak. Tıpkı Elon Musk'ın Starlink internet girişimi gibi Blockchain ağı üzerinde devletten bağımsız özel hukuk hizmeti veren ilk servis sağlayıcıları çıktığında, artık bu modele geçiş sürecinin ilk adımını atmış olacağımızı düşünüyorum.

Sonuç olarak, eğer mantıklı ise (tıpkı internet gibi) gelecekte bir gün zaten var olacak. Sonucu zaman gösterecek.

255 görüntülenme
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close