Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Siyam ikizlerinin vücutlarının çalışma mantığı nasıl oluyor acaba? 2 beyin tek beden olunca komutlar karışmıyor mu?

Bildiğiniz gibi bu ara popüler olmuş türk siyam ikizleri ayşe ve sema var. Fotoğraflarına bakınca kafama milyon tane soru geliyor 2 adet akciğer 2 adet kalp var ama 2 beyinin kontrolünde sadece 2 bacak ve 2 kol var. Ayrıca cinsellikte vücut nasıl bir davranışa giriyor bildiğim kadarıyla tek bir vajinaları var.

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Ülkemizdeki siyam ikizlerinin sindirim kanalı ortaktır. Bacak iskeleti ortak vertebra yaklaşık olarak sırt bölgesinin ortasında iki dal gibi ilerleyip birbirinden ayrı kafatası ve kol iskeleti oluşturmuştur.2 bacak 2 kafa 4 kol olarak görülür. Yeni doğdukları süreçte yatış yapıldığı hastanede çalışan hemşireyle görüşme fırsatım olmuştu.Yeme isteklerinin de farklı olduğunu söylemişti tahmini olarak mideleri de ayrı diyebiliriz(?)Omurganın ortak olduğu her kısımda hissiyat da ortak olacak.

2 beyin komut karışıklığını düşünürsek iç organlar bakımından bir komplikasyon olmamış ki bu yaşa kadar gelmişler.İsteğe bağlı eylemlerde de küçükken sıkıntı yaşadıklarını biliyorum özellikle bebeklik zamanlarında onlara bakan hemşire çok yaramaz :) olduklarını söylemişti.

Bunun dışında cinsellik konusundan önce cinsel ilgi kısmı da zor çünkü iki insandan söz ediyoruz her ne yaşanacaksa bir diğeri buna şahitlik etmek zorunda.Bu noktada eş/eşler açısından oldukça zor

Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
4

Kaynaklar

  1. habertürk siyam ikizleri

Siyam ikizleri konusunda embriyolojik anlamda da bir açıklık getirelim. Fertilizasyon sonrası primitif çizgi oluşumundan önce oluşan ayrılmalarda tek yumurta ikizi olur. Primitif çizgiyi ilkel omurga hatta gibi düşünebilirsin. Bu çizgi oluştuktan sonra organların yerleşimi, yönü ve yeri temel anlamda belli olur. Çizgi oluştuktan sonra bir ayrılma gerçekleşirse burada siyam ikizliği ortaya çıkmaktadır. Pirmitif çizginin ilerlemesinde ne zaman olduğu siyam ikizliğinin ölçütünü belirler ( kafa gövde ortaklığı gibi)

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. ders içeriği slayttan görebilirsin
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim ve sanat, bir kuşun iki kanadı gibidir. Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar. Uçamayanlar ise tavuk olur... 'Tavuk toplum', önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz!”
Anonim