Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Siyam ikizlerinin vücutlarının çalışma mantığı nasıl oluyor acaba? 2 beyin tek beden olunca komutlar karışmıyor mu?

Bildiğiniz gibi bu ara popüler olmuş türk siyam ikizleri ayşe ve sema var. Fotoğraflarına bakınca kafama milyon tane soru geliyor 2 adet akciğer 2 adet kalp var ama 2 beyinin kontrolünde sadece 2 bacak ve 2 kol var. Ayrıca cinsellikte vücut nasıl bir davranışa giriyor bildiğim kadarıyla tek bir vajinaları var.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Ülkemizdeki siyam ikizlerinin sindirim kanalı ortaktır. Bacak iskeleti ortak vertebra yaklaşık olarak sırt bölgesinin ortasında iki dal gibi ilerleyip birbirinden ayrı kafatası ve kol iskeleti oluşturmuştur.2 bacak 2 kafa 4 kol olarak görülür. Yeni doğdukları süreçte yatış yapıldığı hastanede çalışan hemşireyle görüşme fırsatım olmuştu.Yeme isteklerinin de farklı olduğunu söylemişti tahmini olarak mideleri de ayrı diyebiliriz(?)Omurganın ortak olduğu her kısımda hissiyat da ortak olacak.

2 beyin komut karışıklığını düşünürsek iç organlar bakımından bir komplikasyon olmamış ki bu yaşa kadar gelmişler.İsteğe bağlı eylemlerde de küçükken sıkıntı yaşadıklarını biliyorum özellikle bebeklik zamanlarında onlara bakan hemşire çok yaramaz :) olduklarını söylemişti.

Bunun dışında cinsellik konusundan önce cinsel ilgi kısmı da zor çünkü iki insandan söz ediyoruz her ne yaşanacaksa bir diğeri buna şahitlik etmek zorunda.Bu noktada eş/eşler açısından oldukça zor

Teşekkür
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. habertürk siyam ikizleri

Siyam ikizleri konusunda embriyolojik anlamda da bir açıklık getirelim. Fertilizasyon sonrası primitif çizgi oluşumundan önce oluşan ayrılmalarda tek yumurta ikizi olur. Primitif çizgiyi ilkel omurga hatta gibi düşünebilirsin. Bu çizgi oluştuktan sonra organların yerleşimi, yönü ve yeri temel anlamda belli olur. Çizgi oluştuktan sonra bir ayrılma gerçekleşirse burada siyam ikizliği ortaya çıkmaktadır. Pirmitif çizginin ilerlemesinde ne zaman olduğu siyam ikizliğinin ölçütünü belirler ( kafa gövde ortaklığı gibi)

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. ders içeriği slayttan görebilirsin
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Vakit, teknolojimizi ufaltma, basitleştirme ve şiddetten arındırma yönünde elden geçirme vaktidir.”
E. F. Schumacher
Geri Bildirim Gönder