Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Sivrisinekler insan sağlığına nasıl hizmet edebilir?

Bill Gates Kolombiya'da haftada 30 milyon adet sivrisinek üreten bir tesisi paylaştı ve bunun ne kadar yararlı olabileceği hakkında bir yazı yazdı. Yazının linkini ekledim. Sivrisineklerin insan sağlığına hizmet etmesi fikri biraz garip geliyor ve konu Bill Gates olunca komplo teorileri havada uçuşuyor tabii. Bu çılgın projenin sonuçları ne olur?
347 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
B Polat
B Polat
325K UP
Bilim Meraklısı

Tarihte ilk kez insan modern bilim ve tıp sayesinde bulaşıcı hastalıklara karşı daha avantajlı bir konuma geldi. Sivrisineklerin taşıdığı hastalıklar yüzünden, insanlık tarihi boyunca tüm savaşlarda ölen insan sayısından katbekat daha çok insan ölmüştür. Sivrisineklerin kendisi zararsızdır ama bir çok hastalığın yayılması sağlar. Eninde sonunda insanlık böyle yenilikçi (azda olsa riskli) çözümlere başvurmak zorunda kalacaktı. Bunlar ilk örnekleri, üretilen sivrisinekler insana zararı olmayan bir bakteri türü taşıyorlar. Bu bakteri diğer sivrisineklere bulaşınca onların dengi, sarı humma, zika gibi hastalıkları taşımasına engel oluyor. Oldukça pratik bir çözüm.

Bill Gates, hayatının geri kalan kısmını hayır işleri için ayırmış birisi. Hakkındaki komplo teorileri, aşı karşıtlarınca uydurulmuş, yalan ve iftiradan ibarettir. Bill Gates'in bağışları ile geliştirilen ve çocuk ölümlerine karşı kullanılan ilaçların, bu tarihe kadar 100 milyon fazla çocuğun hayatını kurtardığı tahmin edilmektedir. [1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. https://www.theguardian.com/profile/sarahboseley. How Bill And Melinda Gates Helped Save 122M Lives – And What They Want To Solve Next. (14 Şubat 2017). Alındığı Tarih: 4 Eylül 2022. Alındığı Yer: the Guardian | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close