Sorulara Dön
1
Sinirbilim & Nörobiyoloji

Sık sık rüya içinde rüya görmek ne anlama gelir?

Sık sık rüya içerisinde rüya gören birisi için ne anlama gelir? Veya rüya içinden rüya gördükten sonra, diğer rüyaya gerçekleşen sahte uyanış ne anlama gelmektedir. Hangi duygu durum sebebiyle bu yaşanmaktadır.

2
119 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bunu cevaplayabilmek için öncelikle rüyaların oluşma mekanizmasına kısaca değinmek istiyorum. Bildiğimiz üzere uyku Non REM ve REM evrelerinden oluşur. Uyuduktan yaklaşık bir buçuk saat sonra REM evresi (rapid eye movement) başlar. Bu evre hızlı göz hareketleriyle karakterizedir ve rüya gördüğümüz evredir. Ayrıca EEG sayesinde biliyoruz ki REM evresinde beyin aktivitemiz, uyanıklık halindeki beyin aktivitemizle benzerlik gösterir. Uyku halindeyken beynin uyanıkmış gibi davranması dolayısıyla REM'e "paradoksal uyku" da denir.

Peki neden rüya içinde rüya görürüz? Normalde rüya esnasında dorsolateral prefrontal korteksin relatif hipoaktivasyonu olur. Bu, beynimizde; karar verme, motor hareketlerin planlaması ve organizasyonu, dikkati yönlendirme gibi önemli görevleri üstlenen bölgenin etkinliğinin azalması demektir. Eğer REM devam ederken dorsolateral prefrontal korteks kısmen aktive olursa rüya görmeye devam ederken sahte bir uyanış yaşarız (false awakening). Lucid rüyalar benzer bir mekanizmayla gerçekleşir, aradaki fark lucid dream durumda rüyada olduğunuzu fark edersiniz, false awakening durumunda ise rüyadan uyandığınızı sanırsınız ama REM devam eder ve halen rüyadasınızdır. Bazı araştırmalarda lucid rüyaların, false awakening ile birlikteliğinin sık olduğu gözlemlenmiştir.

Bu durumu çok sık yaşayan biriyseniz gerçek/rüya ayrımını yapabilmek için bazı yöntemler var. Tabi başından lucid rüya ile başlamadıysanız yöntemleri uygulayabilmek için en azından 3. rüyayı görüyor olmanız lazım ki 2. kez uyandığınızı fark edip lucid rüyaya geçebilmiş olun. En sık uygulanan yöntem kitap okumaya çalışmak. Rüyalarda kitap okumak oldukça zordur. (Yine de imkansız değil, kitap okuyup gerçek hayata döndüğümü sandıktan sonra tekrar uyandığım oldu) Saat okumak, ışıkları açıp kapamak gibi eylemleri de deneyebilirsiniz...

136 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Merhaba, sık sık rüya görmek çok normal birşeydir insanlar her uyuduklarında derin uykularında rüya görürler ama sadece derin uykunun son evrelerindeki rüyalarını hatırlarlar. Belki sen sürekli bunu arka planda düşündüğün için sürekli bu tarzda rüya görüyor olabilirsin. Rüya tabirine gelecek olursak çoğu kişi için rüya içinde rüya görmenin anlamı; rüya içinde rüya görmek uzun süredir beklediğiniz ve istediğiniz şeyleri elde edeceğinize delalet edilir. Ümidini kestiğiniz olayların beklemediğiniz bir anda hayırla gerçekleşeceğine yorumlanır. Bazı tabirciler ise rüya içinde rüya görmeyi daha dikkatli adımlar atmak için gösterilen bir uyarı olarak yorumlar.[1]

166 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Sabah Gazetesi. Rüya Içinde Rüya Görmek Ne Demek? Rüyada Rüya Görmek Ne Anlama Gelir?. (07 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 19 Eylül 2021. Alındığı Yer: Sabah | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın