Puan Ver
4
Puan Ver

Samanyolu galaksisinden andromeda galaksisine kadar giden bir çubuk olsa ışık hızını aşamaz mıyız?

Bu çubuğu ittirdiğimizde diğer ucu da anında hareket edeceği için mors alfabesiyle andromeda'ya bir mesaj yollarsak ışık hızını aşmış olmaz mıyız?

2
Teşekkür Et (1)
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Ne kadar ilginç bir soru olsada cevabı gayet kısa; Informasyon kavramı görecelidir yani transfer edilen şey bilgidir ki kuantum dolanıklığındaki yazı tura teoremi nin askıya alındığını göz önüne alırsa ışık hızını bildiğimiz izafiyet ile geçmiş olmayız.

Teşekkür Et (1)
10

Kaynaklar

  1. Wikipedia Burdan kuantum dolanıklılığını okuyabilirsiniz.

Çubuğu ittirdiğimizde diğer ucu anında hareket etmez, itme ses hızı ile yayılır. Cisim ne kadar sert olursa olsun o cisme özgü ses hızı da ışık hızını asla geçemez. Sonuç olarak ışık hızını bu şekilde geçmek mümkün değildir. Yaklaşamayız bile.

Teşekkür Et
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Veri, bilgi değildir. Bilgi, kanaat değildir. Kanaat, bilgelik değildir. Bilgelik, gerçeklik değildir.”
Robert Royar
Geri Bildirim Gönder