Puan Ver
0
Puan Ver

Salt rasyonel bilgi, kişinin gelişimi için yeterli olurmu, yoksa ona anlam yükleyecek bir düşünsel altyapı da gerekli mi?

Elde ettiği bilimsel bulguyu bilimsel veriler içinde kavramanın ötesine geçip ona anlam yükleme ihtiyacını ne şekilde hangi yolla giderebilir kişi...

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

merhaba, sorun istemsizce şu noktaya çıkarıyor kendisini : kişisel gelişim nedir ? salt rasyonel bilgi ile mi oluşur düşünsel altyapı ve bilgi ile mi ? açıklamada yazdığın şey yani bilimsel bilgiye anlam yüklemek -ben bunu yeni bir şey yaratmak olarak anladım- tabii ki de salt bilgi ile olmaz olamaz da. belki sana senin bildiğin bir cevap veriyorum fakat soruyu soruş şekline hem çok derin hem de çok yüzeysel cevaplar verilebiliyor biraz daha açmalısın bence. yeni bir şey yaratmak istiyorsan hayal gücünü de kullanmak zorundasın bilgi bilmek işleve geçiremediğin onu düşünce sürecinden geçirip mantıksal temellere oturtamadığın sürece ne kadar işlevsel veya anlamlı olabilir ? salt rasyonel bilginin gerçekten rasyonel olup olmadığını anlayabilip kendi üstüne gerçek bir şey eklemek istiyorsan düşünmek zorundasın ve bilgiyi sorgulamak zorundasın. aksi durumda ne yaptığını dahi bilemeyeceğin için -çünkü konuştuğumuz şey bilimsel bulgu ve bilim böyle çalışır zaten eldeki tüm verileri gözden geçirmelisin aksi durumda yaptığın şey kavram dışı saçma bir şey olur belki doğru olur fakat tesadüfen doğru olmuş olur- ne yazdım ben de bilmiyorum bilinç akışı ile yazdım resmen umarım az çok cevap verebilmişimdir. gerçek kişisel gelişim için mantıken gerçek peşinde koşmalısın ve bunu eldeki verilerini yani bilimsel bulgularını düşünce süreçlerini felsefik problemlerini vesaire düşünerek ve sorgulayarak bulabilirsin. yani gerçeği bu şekilde bulabilirsin. gerçek olmadığı kanıtlanmayan şey gerçek değildir fakat belki de gerçektir diyip buna göre hareket etmek lazım fakat bu hareketleri de düşünsel süreçlerimiz ile kontrol altında tutmak lazım.

Teşekkür Et
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kendi özgürlüğünüzü korumanın tek yolu başkalarının özgürlüklerini korumaktır. Ancak ve ancak ben özgürsem, sen de özgürsün.”
Clarence Darrow
Geri Bildirim Gönder