Sorulara Dön
4
Biyoloji & Genetik

Saçları kazıtmanın saçın sağlığına olumlu olarak hiç mi etkisi yok?

Saçımı kazıtacağım, az biraz dökülüyor tabii. Saçı kazırsam dışarıdan fiziksel etkilerle dökülen saçların önünü kesmiş olmaz mıyım? Ayrıca biotin, b6 ve b12 vitaminleriyle 3 aylık bir destek yaparsam saç köklerimi beslemiş, güçlendirmiş olmaz mıyım?

1
262 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Saç kazıtmak kesin ve net bir cevapla saç dökülmesini önlemez. Bu yıllardır süregelen yanlış bir bilgidir. Aynı zamanda saç kazıtmak saç derisindeki boşluklardan saç çıkarmaz.

Uzun saçların gün içindeki faaliyetlerden dolayı kırılması saç dökülmesi değildir. Kırılan saç teli uzamasına devam edebilir. Saç dökülmesi saçın kökünün zayıflayıp saç derisinden ayrılmasıyla oluşur. Özellikle erkek tipi saç dökülmede DHT(Dihidrotestosteron), saç derisindeki saç kökünü zayıflatıp dökülme başlatır. DHT hormonu; testosteron hormonu ile cildin yüzeyinde bulunan ‘5 alfa-redüktaz’ enziminin birleşmesiyle meydana gelen ve saçta genetik kaybı tetikleyen hormondur. DHT nedeniyle dökülen saçlar bir sonraki evrede daha zayıf çıkıp daha kısa yaşar. Bir süre sonra saç zayıflamasıyla birlikte saç kökleri de küçülüp inaktif hale geçer ve saç oluşumu sonlanır. Bunun için DHT Blocker denilen bu hormonu engelleyen şampuanlar vardır. Aynı hormon erkeklerde prostat hastalığına da etkendir.

Erkek tipi kelliğin asıl sebebi çoğunlukla ya genetik ya da erkek cinsiyet hormonları olan androjenlerdir. En güçlü androjen; testosterondur. Erkeklerde kas kütlesini artıran, kemikleri güçlendiren ve sesleri kalınlaştıran bu hormon; DHT denen farklı bir tip androjene de dönüşebilir. Erkeklerde kellik ve prostat kanseri iki farklı durum olsalar da iyi huylu prostat büyümesine (benign prostatic hyperplasia- BPH) katkıda bulunarak prostat hücresi büyümesini uyarır. Yani; prostat kanserinin hormona bağlı bir hastalık olması ve erkeklerde görülen kelliğin çoğu androjen hormonlarına bağlı androjenik alopesinin (saçkıran) neden olması; androjenlerin her iki durumun gelişiminde de etken olduğunu gösteriyor. Yapılan araştırmaya göre bireyde erkek tipi kellik derecesi ne kadar yüksekse prostat kanseri oluşma riski de o kadar yüksek.

Son zamanlarda fazlaca karşımıza çıkan "güzellik vitamini" B7'nin, sürekli ve düzenli kullanma halinde saç tellerinde artış sağladığı bir gerçek.

Sonuç olarak, saç kazıtmanın gürleştirmeye ya da dökülmeye hiç bir etkisi veya başarısı yoktur. Erkek tipi kellikte androjenler rol oynar ve hormonal bir sorun fiziksel eylemlerle tedavi edilmez.

478 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
5
Teşekkür (2)
Paylaş
5
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • Tim Jewell. What You Need To Know About Dht And Hair Loss. (05 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 05 Nisan 2021. Alındığı Yer: healthline | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın