Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver

Psikanaliz nedir? Bir bilim midir? Günümüzde geçerliliği ne durumdadır?

1
Anonim 5
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Psikanaliz fransız filozof althusserin deyimiyle insan bilimlerinin merkezidir. bilimin veya bilim felsefesinin çizdiği yanlışlamacı yönteme(ki bu yöntem doğa bilimleri için geçerlidir) uymaz ancak psikolojinin bütün alt alanlarının hatta bütün sosyal bilimlerin -doğa bilimi veya pozitif bilim olmadıkları için- böyle bir sorunu vardır. ancak ele aldığı konu itibariyle bilimin içindedir.en nihayetinde insan zihni ile ilgilidir. önemli gözlemlere sahip psikanalizin pozitif bilimlerin yöntemine sahip olmayışı onun değerli olmadığı anlamına gelmez. psikanaliz hem felsefe hem bilimdir. bir yorumlama disiplinidir. soru için teşekkür ederim ayrıca psikanalizi okumanızı tavsiye ederim. freud un akıl almaz gözlemlerini ve tespitlerini yaşamın kendi içerisindeki saflığıyla görürsünüz.

dipnot: en sevdiğim tespitini eklemek isterim: "aslında tutması gereken bir yalanı ağzından bir anda kaçırı veren kişi artık yalan söylemek zorunda olmadığı için mutludur. patavatsızlık bireysel bir rahatlama için örülmüş kılıftır. patavatsız yalan söylemeden yalan söyler" (çünkü gerçeği söyleyerek patavatsızlık yalanı arkasına saklanır ancak tek amacı bireysel bir rahatlıktır.) espriler ve bilinçdışı ile ilişkileri s-28

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İki olasılık vardır: Sonuç hipotezinizi doğrularsa, bir ölçüm yapmışsınızdır. Yanlışlarsa, bir keşif yapmışsınızdır.”
Enrico Fermi
Geri Bildirim Gönder