Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Platformumuzun felsefe - mantık bilen bilginleri sorum size. Tanrının içlemsel tanımı neden yapılamaz?

Klasik mantıkta, tanrının içlemsel tanımının yapılamayacağı çünkü onun üstün cins olduğu söylenip durur. Halbuki ben tanrıyı bir tür olarak ele alabileceğimizi düşünüyorum. Porphyrios ağacında tanrıya bir üst cins olarak varlık kavramını atarsak , tanrı her şeyin sebebi olup da kendisi sebepsiz olan varlıktır tanımı neden yanlış olsun?

1
Teşekkür (1)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Tanrıyı var ettikten sonra evrimle uyumlu hale getirmen lazım. İmtihan yapacak mı yapmayacak mı belirlemen lazım. İnsanlar öldükten sonra mükafat yeri, ceza yeri olacak mı olmayacak mı bunlarıda belirlemen lazım.

Kuran, incil, tevrat okudu isen bunlarla uyumlu hale getiremezsin.

Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrende iki sonsuz doğurgan yaratıcı güç vardır. Biri insan, öbürü doğa. İnsan, yaratıcılığını yitirdiği gün, doğa yaratıcılığını bitirdiği gün her şey bitecektir.”
Yaşar Kemal
Geri Bildirim Gönder