Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

onun bir hayvan adını içeren ve alet lakabı vardı, yazıları onun başkentten gönderilmesine sebep oldu, yaşadığı şehrin bir kısmı bir gecede yok oldu?

Lütfen yardim eder misiniz önemli
263 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ecem @Cadıbozmasıı
Meraklı

Aleksandr Molotov Rus devrimcisi, Alman SPD üyesi, gazeteci, yazar, silah taciri, Alman ajanı, spekülatör, İttihat ve Terakki’nin danışmanı, iş adamı gibi sıfatları aynı anda taşıyabilmiş, 20. yüzyılın en karanlık zenginlerindendir.

Gerçek adı İsrail Lazareviç Gelfand’dır. Bu kişinin birçok takma adı vardı. Daha çok Aleksandr Parvus olarak tanınır.

Osmanlıda ve Türkiye’de Parvus Efendi olarak da tanınır. Aleksandr Molotov takma adındaki molot kelimesi Rusça çekiç anlamına geliyor, kullandığı Parvus takma adı ise Latince küçük anlamına geliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Arkadaşları ona Doktor Fil lakabını takmışlardı. Parvus şu an Beyaz Rusya sınırları içinde bulunan Berezino’da doğmuştur.

Parvus çocukken şehrin bir kısmı yangında mahvolmuş Gelfand ailesi Odessa’ya taşınmak zorunda kalmış.

Gençliğinde Almanya’da birçok Sosyal Demokrat eğilimli gazete için yazılar yazmış. Sert üsluptaki yazıları onun başkent Berlin’den gönderilmesine sebep olmuş.

Aynı zamanda Alman Sosyal Demokrat kadın dergisi Die Gleichheit için de yazılar yazmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Parvus’u Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Aleksandr Soljenitsin’in Kırmızı Tekerlek romanında da görebilirsiniz. Parvus Rus yazar Maksim Gorki’nin menajerliğini de üstlenmişti.

Yalnız Maksim Gorki Parvus’u dolandırıcılıkla suçluyor ve bu suçlamalar Parvus’un partiden ihracına sebep oluyor. Bu olaydan sonra Parvus İstanbul’a taşınıyor ve burada inanılmaz kariyer yapıyor, zengin oluyor.

Parvus Rus Devrimi’nin de en önemli figürlerindendi. Yalnız devrimden sonra Parvus Lenin tarafından harekattan uzaklaştırılıyor, Rusya’ya gelmesine izin verilmiyor.

Parvus’u kullanan Bolşevikler ona karşı çeşitli ithamlarda bulunuyor. Bu ithamlara cevap olarak Parvus Hakikat Mücadelesinde adlı kitabını yazıyor. Bu kitapta kendini Alman Sosyal Demokratı olarak tanımlıyor.

127 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close