Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ali Osman Aydın
Ali Osman Aydın
1,340 UP
Üye
2

Oedipus Kompleksi bütün erkek çocuklar için mi geçerlidir?

bütün erkek çocuklar çocukluklarının bir döneminde bunu yaşamış mıdır?
686 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yusuf Baha Köksal
Psikoloji ve Nöroloji Üzerine Okumalar Yapıyorum.

Evet Sigmund Freud'a göre öyle. Oedipus Kompleksi, psikoseksüel gelişim evrelerine göre, fallik evrede(3-5 yaş dönemi) kendini gösteriyor. Zira, çocuk çevresini algılamak ve cinselliğe dair bir dürtü hissetmek için ihtiyaç duyulan olgunluğa erişmiş oluyor, libido(Freud libidoyu cinsel bir dürtüden ziyade belli dönemlerde belli organlarda yoğunlaşan bir psişik bir enerji olarak tanımlar) anal bölgedeki yoğunluğunu genital bölgeye aktarıyor.

Neticede bu gelişim esnasında bir çocuğun karşılaştığı ilk ve en ilgili dişi figür anne oluyor. Çocuğu bu zamana kadar koruyor, ona bakıyor, onu besliyor ve üzerine titriyor. Bu durum tamamen dürtüsel özelliklere sahip bir canlı için oldukça normal. Mamafih, babanın rolünün de rakip olarak tayin edilmesi beklenilir bir şey. Bu açıdan bakıldığında her çocuk dürtüsel bir özellik gösterdiği için, tüm çocukların bu evreden geçmesi öngörülebilir.

Odeipus Kompleksi'nin bana göre önemli yanı, bu kompleksi negatif saplantılar edinerek geçirmek değil; olumlu ve sağlıklı bir şekilde atlatmak. Aksi takdirde bireyin cinsel, sosyal, ahlaki gelişimi zedelenebilir. Yine de Sigmund Freud'un ortaya koydukları bir ölçüde çürütülmüş, bir ölçüde hala tartışılan fikirlerdir. Soru Freudyen olduğu için Freudyen bir bakış açısıyla cevaplamak istedim.

Tüm Reklamları Kapat

Umarım yardımı dokunur.

182 görüntülenme

Kaynaklar

 1. R. S. Sharf. (2022). Psikoloji Ve Psikolojik Danışma Kuramları. ISBN: :978-605-133-719-7. Yayınevi: Nobel Akademik Yayıncılık. sf: 10-31-35-36.
 2. S. Freud. (2022). Psikanaliz Ve Uygulama. ISBN: 975-468-033-7. Yayınevi: Say Yayınları. sf: 5-6.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close