Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
niye bazı dindarlar evrimi reddederken bazıları kabul ediyor?
dine inananların bir çoğu evrimi reddederken bazıları da kabul ediyor ama araştırdığım kadarıyla dinler evrimi reddediyor niye tek bir ortak noktaya varamıyorlar ve dindar bilim insanlarının bazıları da reddediyor ?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Muzaffer Ali Seçilmiş
Muzaffer Ali Seçilmiş Araştırmacı Homosaphiens

Çünkü bazıları ademi cennetten kovulan ve dünyanın yaratılma sebebi olan ilk insan olarak kabul ediyor ama bazıları ise ademi insan topluluğunun başına gelen ilk peygamber olarak kabul ediyor. Şahsi görüşüm ise din evrimle çelişir çünkü eğer insan topluluğuna gönderilseydi havvaya gerek yok ayrıca 40 çocuk söylemleride var yani bana ikinci görüştekiler dini eğip büküyor gibi geliyor ha ayrıca ademin evrilen ilk insan olduğunu varsaysak evrim bu şekilde işlemiyor ne yazıkki ilk insan, ilk inek gibi kavramlar yok ayrıca insan toplumunun başına gelecek adamı ilk başta cennete koyup kovulmasını beklemezsin.

Kaynaklar

  1. Muhammed Mustafa. Adem (As) Ile Ilgili Ayetler. (02 September 2021). Alındığı Tarih: 02 September 2021. Alındığı Yer: Kuran&Meali | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap

''Dinler evrimi reddediyor'' demek o kadar basit değildir, doğrusu o kadar basittir ancak kimilerinin hoşuna gitmez. Benim objektif gerçek ve yol gösterici olduğuna inandığım kitap basit biyolojik bilgiler ile tutarlılık göstermiyorsa pek de mutlu olmazdım. Söz konusu biyolojik bilginin gerçekliğinden eminsem, yani onu inkar etmeyecek/edemeyecek isem değiştirmem gereken kitaptır, yani dindir.

Reddedenler, basitçe dürüst davranmaktadırlar. İslam özelinde konuşursam, dinleri gerçekten de evrimi reddeder. Ayetler Adem'in topraktan yaratıldığını söyler, o hâlde topraktan yaratılmıştır!

''Andolsun, biz insanı kuru bir çamurdan, şekillendirilmiş bir balçıktan yarattık.'' (Kuran 15:26)

Bu Reklamı Kapat

''İblis dedi ki: 'Ben, kuru bir çamurdan, şekillenmiş balçıktan yarattığın insan için saygı ile eğilemem.' '' (Kuran 15:33)

''The Prophet (ﷺ) said, 'Allah created Adam in His picture, sixty cubits (about 30 meters) in height.' ''

Evrim insanın kuru bir çamurdan ve şekillendirilmiş bir balçıktan geldiğini ve 30 metre boyunda insanlar olduğunu söylemiyor ise, ki söylemiyor, o hâlde yanlış olan evrimdir. Aslında bakacak olursanız mantıklı pozisyon budur. Eğer dininizden şüphe etmenizi gerektiren bir şey yok ise, kusurlu insanlar tarafından bulunan bilgilerin kusursuz bir Tanrının ilettiği bilgileri çürüteceğini düşünmezsiniz.

Bu Reklamı Kapat

Kabul edenler, ya sizi ya da kendini (genellikle ikisi de) kandıran insanlardır. Her canlının sudan yaratıldığını söyleyen ayeti alır, abiyogeneze sokar, oradan tek bir teoriyi itina ile seçer, mucize iddiasını da bir güzel yedirir. Yetmez; iddiasında ne diğer abiyogenez teorilerinden bahseder ne de diğer tefsirlere en ufak değer verir.

Tabii böyle yapınca geçmişteki tefsirleri de, konu ile alâkalı hadisleri de ya tamamen, ya da kısmen (hoşuna gitmeyen kısımları geçerli bir sebep göstermeden ayıklayarak) görmezden gelmek zorunda kalırlar. Örneğin Sahih Müslim'deki hadisler Adem'in tüm insanlığın babası olduğunu, ve bir Cuma günü yaratıldığını söyler [burada ve burada]. Nası' evrimle uyumlu göstereceksin? Tabii ki, evrimle uyumlu göstermen gerekmediğini iddia ederek. ''Bu hadisler gerçek değildir!'' -Niye? Niyesi yok. Evrimle uymadı.

Asıl problem dinin yeteri kadar açık olmamasında mıdır yoksa insanların bu dinden kolay kolay vazgeçmeyecek olmasında mıdır bilemiyorum. Ancak arkadaki motivasyon açıktır, dini bu şekilde ''modern'' temsil etmek güzel bir ekmek teknesidir ve dinden vazgeçmeye çok hevesli olmayan bilimsever insanlar için müthiş bir daldır.

2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et